Autor Wątek: Wymiana opon  (Przeczytany 81 razy)

Offline awtowelo

• Full Member
Wymiana opon
« dnia: Wrzesień 10, 2018, 09:20:40 pm »
Zamierzam wymienić opony w osiołku. W zakładzie wulkanizacyjnym wycenili usługę na 40 zł/szt. Koła wymontowane są z motocykla, więc to chyba trochę dużo? A wy jak sobie radzicie - sami wymieniacie, czy u wulkanizatora?

Offline Jerzy

• Sr. Member
Odp: Wymiana opon
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 11, 2018, 05:22:18 am »
Ja wiem, że w dzisiejszych czasach do wymiany opon nikt się nie pali i korzysta z wulkanizacji. W motocyklu to jedna z podstawowych umiejętności. Robię to sam m. in. po to, by gdy będę w trasie móc sobie poradzić samemu a nie latać i szukać kogoś, kto zrobi to za mnie.

Offline awtowelo

• Full Member
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 19, 2018, 06:39:54 pm »
Opony wymienione we własnym zakresie (dziękuję Jerzy za motywacje)  :) Największy problem to zdementowanie starych, "zdrewniałych" opon, dalej to już łatwizna... ;)

Offline Jerzy

• Sr. Member
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 19, 2018, 07:11:29 pm »
Gratuluję zacięcia i pozytywnego efektu.
Podstawa wymiany opony czy dętki to dobre łyżki, zsunięcie opony z rantu w przetłoczenie z nyplami poprzez nacisk buta (i to z obu stron opony) a następnie zdejmowanie opony partiami, wąskim odcinkami między wkładanymi łyżkami. Przy zakładaniu trzeba gumę na krawędzi opony dobrze posmarować wazeliną lub rozpuszczonym w wodzie mydłem. Potem wsadzamy jedną stonę opony na felgę i montujemy dętkę. Można ją lekko napompować bo zmniejsza to ryzyko uszkodzenia wsuwaną łyzką. Potem twardą podeszwą buta naciskamy na bok opony aż ta wsunie się na maksymalnie dużym odcinku na felgę. Resztę robimy łyżkami. Tu trzeba uważać, by nie przyszczypnąć dętki do felgi bo zrobi się dziura. Przy nowych miękkich gumach i stosowaniu mazideł bardzo często udaje się wsadzić oponę bez łyżek, tylko poprzez nacisk buta.
Jak widać filozofia żadna a umiejętność bardzo przydatna.