OGÓLNE > Historia ,instrukcje ,literatura, katalogi części

Książka napraw do BMW R35 WH

(1/1)

awtowelo:
1. Spotkaliście się może z wojskową książką napraw do BMW R35? (taką jak do BMW R12 z 1941 "D605/3", czy do DKW NZ 350 "D605/11")
2. Czy ktoś jest w posiadaniu następującej pozycji "R 75 WH, R 35 WH, R 12 WH Zusammenfassung der während des Ostfeldzuges bisher aufgetretenen Mängel und deren Abhilfe. Stand 1942"
(R 75 WH, R 35 WH, R 12 WH Podsumowanie niedociągnięć, które miały miejsce do tej pory podczas kampanii wschodniej i ich środków zaradczych. Stan na 1942)?

awtowelo:
Dzięki koledze Bierrocker - jeszcze raz wielkie dzięki  :) Mamy link do raportu o którym wspominałem:

https://www.bmw-einzylinder.de/cms/images/PDFs/unterlagen/handbuch/BMW_R35_Infos-Ostfeldzug.pdf

W książce Andiego Schwietzera "Eisernes aus Eisenach Die BMW und EMW R 35 Geschichte", jest rozdział "An der Front: Die R35 bei der Wehrmacht". Autor wymienia w nim wszystkie wady R35, które ujawniły się podczas eksploatacji, nie podając jednak źródła. Kiedyś zobaczyłem ten raport na ebay'u i tak sobie skojarzyłem, ze pewnie on go "zainspirował"  ;)
Teraz można poczytać oryginał  :)
Swoją drogą czujecie ten klimat - jadą inżynierowie z fabryki BMW do strefy przyfrontowej, by naocznie przekonać się o problemach jakie występują podczas eksploatacji motocykli na froncie wschodnim i na tej podstawie szykują raport...
Jak dla mnie gotowy scenariusz na odcinek "Stawki większej niż życie" (J-23 próbuje przechwycić raport by ulepszyć M-72)  ;)

Jerzy:
Nie sądzę by inżynierowie jeździli na front (chyba tylko jako czynni żołnierze) ale zapewne to motocykle z reklamacjami trafiały do nich. W 1940 linia produkcyjna R35 została zdemontowana, spakowana z zapasami z produkcji i wysłana do Eisenach. O R12 doświadczenia zbierano już wcześniej, a najwięcej po kampanii w Polsce. Niedociągnięcia R75 wyszły w Afryce i przede wszystkim na froncie wschodnim. Po raport J23 musiał by więc udać się do Monachium. Tam gdzie działał mógł go spokojnie poczytać w biblotece dywizji.

awtowelo:
Jerzy, powinieneś być krytykiem filmowym  ;) Cztery zdania i gotowy scenariusz idzie do kosza  ;)
A mogło być tak pięknie - była szansa na przebicie najbardziej motocyklowego odcinka (16 - Akcja "Liść Dębu" - nawet R35 z koszem w nim występuje).

komar:
Szkoda, że wszystkie raporty są po niemiecku. Nie mówię, że mam pretensję do Niemców ale mogli pisać w 2 językach. Armii Krajowej na pewno by się przydały tłumaczenia.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej