Autor Wątek: Ustawienie rozrządu  (Przeczytany 1153 razy)

Offline ciachosky

• Newbie
  • *
Ustawienie rozrządu
« dnia: Grudzień 07, 2017, 08:35:20 pm »
Witam.
W rozebranym silniku tak był ustawiony rozrząd. Dziwnie to jak dla mnie wygląda stąd mam kilka pytań:
1. Czy te koła zębate są oryginalne? (zastanawiam się ponieważ wydaję mi się że na jednym kole strzałka powinna być nad zębem a na drugim pomiędzy zębami żeby ustawić je idealnie naprzeciw siebie a tu obie są pomiędzy zębami)
2. Czy dobrze był ustawiony?
3. Jeśli źle ustawiony to jak go ustawić na takich kołach z tak umieszczonymi znakami?

Offline kolekcjoner BMW

• Hero Member
Odp: Ustawienie rozrządu
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 07, 2017, 09:12:28 pm »
Koła raczej są oryginalne, tylko ktoś dorobił napinacz. Po pierwsze to wyrzuć ten napinacz i załóż nowy łańcuszek, sądzę, że wtedy te strzałki Ci się pokryją. Inaczej to jak tłok będzie w górnym martwym punkcie to zawory muszą być na wahaniu i wtedy znaki nie są do niczego potrzebne.

Offline ciachosky

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 07, 2017, 09:22:34 pm »
Czyli tam nie było w oryginale tego łożyska małego?

Offline ciachosky

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 07, 2017, 09:23:34 pm »
A gdzie w takim razie zdobyć łańcuch taki jaki być powinien. Nie przypominam sobie żebym gdzieś widział nowy taki łańcuch.

Offline ciachosky

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 07, 2017, 09:43:51 pm »
A tak w ogóle czy w R35 z 1948 r powinien być taki dekiel rozrządu? Czy bez tej obudowy na wałku rozrządu.

Offline pw1000

• Sr. Member
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 07, 2017, 10:24:12 pm »
Taki, z taką nadlaną obudową-podstawą pod aparat zapłonowy

Offline Jerzy

• Sr. Member
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 08, 2017, 05:30:58 am »
Koła zębate są oryginalne. Zestawy do wymiany sa dostępne na allegro lub na motobazarze w Łodzi. Sam łańcuch kupisz w wyspecjalizowanych firmach w necie. Ja kiedyś kupowałem w sklepie rolniczym Agromy, bo to typowy rozmiar łańcucha. Sama jego wymiana niewiele da, bi widać, że koła są już zużyte. Dla tego ktoś zastosował napinacz. Napinacz łańcucha w Ośle ma wiele zalet, aczkolwiek rozwiązanie z twojego silnika niekoniecznie jest dobre. Lepiej wstawić coś działającego przy udziale sprężyny lub innego samoregulatora utrzymującego napięcie. Wiem, że ludzie adaptują takie rozwiązania z różnych współczesnych motocykli lub samochodów i to się sprawdza.

Offline ciachosky

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 08, 2017, 12:37:48 pm »
Podsumowując.
Zalecacie mi panowie zmianę kół na nowe czy zostawić oryginalne a zmienić tylko łańcuch? No i na pewno napinacz wylatuje tylko nie wiem czy blok nie będę musiał jeszcze zmienić bo z tego co pamiętam ta śruba od napinacza jest na wylot i jeśli ją wyjmę to będzie dziura w bloku i pytanie czy olej nie będzie się dostawał na rozrząd w zbyt dużej ilości tą dziurą. Sprawdzę jeszcze jak to zostało wykonane bo jest jeszcze szansa że może uda mi się to zaślepić i dobrze uszczelnić.

Offline Jerzy

• Sr. Member
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 08, 2017, 01:36:34 pm »
Z własnego doświadczenia wiem, że nawet nowy łańcuch założony na zużyte koła będzie tylko niewiele bardziej napięty niż stary. Dla tego warto wymieniać komplet, tak jak w samochodach. Co do dziury to nawet jak nie zaślepisz wielkiej szkody nie zrobi.

Offline ciachosky

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 08, 2017, 01:46:56 pm »
No ale otwór jak zauważysz na ostatnim zdjęciu jest również na wylot przez obudowę rozrządu. I teraz pytanie czy olej nie będzie leciał na pasek klinowy. Kolejna rzecz ciśnienie w układzie nie spadnie jak będzie dziura?

Offline ciachosky

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 08, 2017, 01:48:28 pm »
A skoro masz doświadczenie czy mógłbyś mi polecić (dać namiary) na kogoś kto ma dobre te koła zębate i łańcuch? No i jak w ogóle zdjąć te duże koło zębate. Wydawało mi się jak to pierwszy raz zobaczyłem że to nie jest rozbieralne, że to jest jeden element razem z wałkiem rozrządu.

Offline Jerzy

• Sr. Member
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 08, 2017, 05:06:50 pm »
W swoim Ośle rozrząd zmieniałem kilka lat temu. Zestaw kupiłem na Motobazarze w Łodzi. Kto sprzedawał to już nie pamiętam. Jakość była taka sobie  - znak na małym kole był niewłaściwie umieszczony, ale to nie jest jakiś wielki problem. Kto teraz sprzedaje nie wiem. Może forumowy kolega kolekcjonerBMW to ma w swojej ofercie? Na pewno dalej można takie zestawy kupić w Łodzi, bo widziałem je na co najmniej 2 stanowiskach. Duże koło nie jest całością z wałkiem, można je zdjąć na prasie lub przy pomocy odpowiedniego ściągacza. Trzeba ściągać w stronę przeciwną do krzywek.
Co do otworów, to oczywiście nie zauważyłem, że są na wylot pokrywy rozrządu. Jak się tego nie zaspawa to wszystko zaleje olej.

Offline awtowelo

• Full Member
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 17, 2017, 05:51:23 pm »
Ustawienie rozrządu bez znaków na kołach zębatych jest pokazane w rosyjskiej instrukcji do R35 z 1947r. (str. 47 i 48).

Offline awtowelo

• Full Member
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 17, 2017, 06:13:14 pm »
Co do pokrywy rozrządu, to taka jaką pokazałeś na zdjęciu była stosowana w silnikach R35 od nr 211401. Ty jak dobrze pamiętam masz motocykl z silnikiem o nr 2056XX, więc powinieneś mieć aparat zapłonowy mocowany na pokrywie paska klinowego, a nie do pokrywy rozrządu. Inna rzecz, ze nie bez przyczyny dokonano zmiany, więc pytanie czy ma być funkcjonalnie czy oryginalnie  ;)

Offline ciachosky

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 17, 2017, 10:02:03 pm »
Główne założenie dla mnie jest żeby motor w końcu ożył. Numery i tak się nie będą zgadzać bo silnik nie jest od tej ramy. Sam się zastanawiam z jakiej przyczyny został zmieniony silnik i co ciekawe to nawet na dyfrze nie ma żadnego numeru.
Masz może tę książkę i czy mógłbyś się podzielić?