Autor Wątek: Dysze gaźnika SUM ciekawostka  (Przeczytany 2200 razy)

Offline wawafreda

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 742
Dysze gaźnika SUM ciekawostka
« dnia: Grudzień 19, 2016, 08:43:20 pm »
Witajcie, temat był już omawiany i wydawałoby się, że został wyczerpany, a jednak...... Mój niedawno zakupiony gaźnik ma dużą komorę pływakową z centralnym zatapianiem, ale nie to najważniejsze, bo już takie prezentowano na forum. Na stopce gdzie przykręcone są dysze, fabrycznie nabito ich wielkości. I tak w kolejności od strony komory 30, 55, 70  ::) O takiej konfiguracji jeszcze nikt nie wspomniał. Miło by było posłuchać co koledzy mają na ten temat do powiedzenia, a zwłaszcza apriori, który produkuje gaźniki do R 35 i R 12. Wybieram się na Łódź i z chęcią bym dokompletował ten gaźnik nowymi częściami.
Fred - przyjaciel zwierząt, z ludźmi bywa różnie he he

Offline wawafreda

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 742
Odp: Dysze gaźnika SUM ciekawostka
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 05, 2017, 01:10:44 pm »
Ponieważ nie było chętnych do dyskusji na temat "nietypowych" dysz znajdujących się w moim gaźniku, zacząłem grzebać w necie i udało mi się ściągnąć instrukcje obsługi i katalogi części do R2, R3 i R4. Jak się okazuje, dysze 20, 55, 70 są właściwe dla gaźnika stosowanego w BMW R 3. Teraz pytanie, czy po zmianie na dysze "osłowskie" gaźnik będzie należycie działał ? Oczywiście jest to pytanie retoryczne, bo pewnie i tak nie otrzymam na nie odpowiedz. Niestety nie wiem czy przelot w gaźniku R3 i R35 jest taki sam, a różnią się one tylko dyszami?
Fred - przyjaciel zwierząt, z ludźmi bywa różnie he he

Offline Jerzy

 • Sr. Member
 • ****
 • Wiadomości: 397
Odp: Dysze gaźnika SUM ciekawostka
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 05, 2017, 06:50:30 pm »
Fred odpowiedź na twoje pytanie jest łatwa. Jeśli wymiary komory pływakowej są takie jak w standardowym osłowym SUM-ie to po zamontowaniu właściwych dysz gaźnik będzie działał prawidłowo. Sprawność gaźnika po takiej modyfikacji zapewnia przelot gaźnika. Co innego, gdybyś miał cały gaźnik z np. mniejszą gardzielą, to wówczas sama wymiana dysz mogła by nic nie dać. Chociaż w przypadku "mniejszych" przelotów, przy zapewnieniu większej przepustowości dyszy można uzyskać też zwiększenie osiągów silnika. Otóż istota procesu polega na tym, że zasysane przez tłok powietrze przechodzące przez mniejszą gardziel porusza się szybciej niż w standardzie. Dzięki temu do wnętrza cylindra trafia większa ilość mieszanki i silnik może sprawniej pracować. Ale wszystko zależy od dobrania parametrów, bo zbyt zmniejszony przelot spowoduje zdławienie. Taki mniejszy gaźnik pracuje też inaczej i np. silnik może mieć słaby dół obrotów i mocny środek i górę. Ale to już zagadnienie dla tunerów.

Offline wawafreda

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 742
Odp: Dysze gaźnika SUM ciekawostka
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 06, 2017, 07:03:15 pm »
Dzięki Jerzy  :) Komora pływakowa jest większa niż w standardowym sumie od osła. Co do gardzieli, to wygląda na o milimetr mniejszą (porównanie z gaźnikiem bez ssania), ale ciężko to zmierzyć suwmiarką zważywszy na to, że jest to lejek. Będę na Łodzi, to dokupię dysze. Na razie to i tak odległa przyszłość, jeśli chodzi o to jak gaźnik będzie się sprawował  ;)
Fred - przyjaciel zwierząt, z ludźmi bywa różnie he he