Autor Wątek: Do którego roku były montowane zewnetrzne klamki  (Przeczytany 1765 razy)

Offline kocyba

• Jr. Member
  • **
Do którego roku były montowane zewnetrzne klamki
« dnia: Styczeń 02, 2016, 05:57:01 pm »
W moim osiołku o numeracjii 218 9xx wychodzi na to ze to 51 r były zamontowane klamki i mocno gieta mała kierownica typu EMW czy to czyjaś fantazja ,potrzeba  czy orginał??

Offline Jerzy

• Sr. Member
Odp: Do którego roku były montowane zewnetrzne klamki
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 02, 2016, 07:22:41 pm »
Myślę, że oryginał. Takie kierownice montowano dosyć wcześnie, chyba z wprowadzeniem AWO 425 do produkcji seryjnej. Już wówczas stosowano się do zasad minimalizacji kosztów, zwłaszcza w sytuacji braków materiałowych w obozie sowieckim.

Offline jop11

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 02, 2016, 11:02:10 pm »
Jerzy ma rację, w 1951 r zaczęto zakładać kierownicę 22 mm z normalnymi klamkami i innym rolgazem.
 Co ciekawe przyspieszacz zapłonu był taki sam tylko z mniejszą średnicą. Miałem taki motocykl
 nr ramy 220 XXX           

Offline steve

• Full Member
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 02, 2016, 11:34:33 pm »
Jeżeli mielibyśmy opierać się na katalogu części to zmiana osprzętu kierownicy nastąpiła przy numerze ramy równym 218000.

Offline Jerzy

• Sr. Member
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 03, 2016, 08:00:05 am »
Do katalogów części podchodzę z bardzo dużym dystansem. Owszem można wyczytać że kierownice czy przednie zawieszenia nowszego typu montowano od jakiegoś numeru. A potem można znaleźć zdjęcia "prawdziwków", zwłaszcza z ZSRR, z kierownicami i przednimi zawieszeniami starego typu. A rok produkcji np. 1952. Mój brat miał osła z 1953 r, z nowym zawieszeniem przednim (z niskim błotnikiem, jak w EMW) i szeroką kierownicą z odwrotnymi klamkami. Egzemplarz pochodził od pierwszego właściciela (to było w 1988 r.). Człowiek twierdził, że niczego nie zmieniał od momentu kupna. Czy tak było to nie wiem, ale kierownica była starszego typu. Z kolei na zdjęciach z NRD często widać starsze zawieszenie (z gumowymi mieszkami) i nowe wąskie kierownice.

Offline kocyba

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 03, 2016, 10:52:24 am »
Moj osioł ma zawieszenie starego typu i wąska kierownice EMW myslę ze to musiało tak być gdyż ma slady pierwotnego szlifu na prawą stroną ktos wyklepał błotnik i podmalował a kierownica jest złamana i pospawana(muszę kupic drugą kiere i dlatego zastanawiam się co założyc zeby koledzy forumowicze nie zarzucilii mi ze moja maszyna to mieszanina częsci acz kolwiek podoba mi się kształt kierownicy EMW ) Po kolizlii slady były maskowane na błotniku różnymi farbrami więc  musiało być to dawno temu .Automatycznie sama odpowiedz przychodzi ze to pewnie orginał skoro po wywrotce nie zmienił kierownicy tylko ją pospawał .Moj osioł jest sprowadzony zza wschodniej granicy

Pytanie moja kierownica ma 22 mm czy kierownica z rogami byka tez ma 22 mm??
« Ostatnia zmiana: Styczeń 03, 2016, 11:03:30 am wysłana przez kocyba »

Offline Jerzy

• Sr. Member
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 03, 2016, 11:41:44 am »
Nie, ma 25 mm.

Offline irekmal

• Full Member
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 13, 2016, 04:57:34 pm »
Odświeżę temat klamek. Dzisiaj spotkałem się z ciekawą informacją - pewna osoba sprzedająca repliki zapewniała mnie, że któreś tam roczniki R-35 miały klamki kierownicy takie jak w M-72! Czy ktoś z użytkowników forum coś na ten temat wie? Nigdzie nie widziałem czegoś takiego - no chyba że w imporcie wraków z terenów byłego ZSRR

Offline wawafreda

• Hero Member
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 13, 2016, 10:56:01 pm »
Nigdy się nie spotkałem taką rewelacją. O ile wiem, to klamka taka jak w M-72 ma mniejszy skok przez przegiecie niż prosta jak z R 35 i może być problem z wysprzęglaniem, ale niech wypowiedzą się fachowcy, którzy mają większe doświadczenie z osłami. Może osoba sprzedająca repliki po prostu miała do sprzedania klamki do M 72 i dorobił do tego historyjkę ?  ;)
« Ostatnia zmiana: Listopad 14, 2016, 12:14:58 pm wysłana przez wawafreda »
Fred - przyjaciel zwierząt, z ludźmi bywa różnie he he

Offline irekmal

• Full Member
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 14, 2016, 07:36:58 pm »
Też mi się tak wydaje, że dopisana historia na potrzeby sprzedaży.