Autor Wątek: Łączenie zabieraków gumowego przegubu  (Przeczytany 1316 razy)

Offline KK

• Full Member
Łączenie zabieraków gumowego przegubu
« dnia: Luty 08, 2015, 09:52:58 pm »
Witam,
Mam problem z połączeniem zabieraków wałka kardana, wałek zdawczy ze skrzyni biegów powinien być zakończony kulką.
Jak wiadomo z biegiem czasu kulka oraz tulejka centrująca w zabieraku na wałku kardana uległy deformacji.
Jeśli wyrównam pozostałości z kulki pod jeden wymiar oraz roztocze tulejkę centrującą w zabieraku, wprasuję w nią nową tulejkę pod średnicę wałka zdawczego - takie rozwiązanie załatwi sprawę ?

Offline luki213

• Hero Member
Odp: Łączenie zabieraków gumowego przegubu
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 08, 2015, 09:58:12 pm »
Moim skromnym zdaniem nie zda. Już lepiej jak napawasz i wprasujesz, albo wymienisz na mniej zużyte. Już ja tak miałem z repliką zabieraka wprasowana niby na ciasno a potem jadę gazu a tu stoję w miejscu  ;D wałek kręcił się w kielichu. Dopiero napawanie i zmniejszenie wymiaru o 0.01 wałka zakończyło problem. W żadne tulejki nie baw się w tym miejscu tam wszystko się kręciło jak było odpowiednio wprasowane. Padło kiedyś pytanie a może punktowo rzucić spaw. NIE!
« Ostatnia zmiana: Luty 08, 2015, 10:00:37 pm wysłana przez luki213 »

Offline KK

• Full Member
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 08, 2015, 10:13:25 pm »
Obecnie zabierak jest wprasowany na wałek kardana, jest to "fabryczne" połączenie na którym zrobiłem już trochę km.
Mi chodzi tyko o rozwiercenie wystającej tulejki centrującej na odcinku ok 2-3 cm i wprasowanie w nią tulejki pod wymiar wałka zdawczego.
Powinno to zniwelować bicie osiowe.

« Ostatnia zmiana: Luty 08, 2015, 10:18:07 pm wysłana przez KK »

Offline luki213

• Hero Member
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 08, 2015, 10:31:15 pm »
To nie ma problemu bo wchodzi to w pierścień przegubu a pozostałe bolce w gumę i tam musi być ciasno. Fakt że duży luz może powodować duże bicie osiowe i szybsze zużywanie się przegubu gumowego. Także możesz wprasować tulejkę choć lepsze jest napawanie i stoczenie do wymiaru przegubu. Środkowa tulejka ma niwelować bicie osiowe choć wg mojej opinii i tak to zależy jak wsuniesz w przegub bo tam super ciężko wepchnąć a zwłaszcza gdy demontujesz sam dyfer a nie możesz tam młotkiem bić tylko musisz to wsunąć, bo łączenie ze skrzynią może zostać zachwiane poprzez krzywe wsunięcie przegubu mimo że będzie pasować na śruby mocowania dyfra w ramę. Takie moje zdanie.
« Ostatnia zmiana: Luty 08, 2015, 10:36:17 pm wysłana przez luki213 »

Offline Jerzy

• Sr. Member
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 09, 2015, 07:41:26 am »
Spokojnie można tak naprawić otwór w wałku. W ośle praktycznie wałek napędowy nie pracuje, przemieszczenia wynikają jedynie z niedostatecznej sztywności ramy. Ja mam tak samo zrobiony wałek w M72, gdzie ruchy są zdecydowanie większe i jest OK. Dodam, że tulejkę najlepiej zrobić z lepszej stali i ją ulepszyć ( nawet w płomieniu palnika i chłodząc w oleju). Przedłuży to żywotność naprawionej części.