Autor Wątek: bmw r35 wehrmacht  (Przeczytany 2522 razy)

Offline setax

• Full Member
bmw r35 wehrmacht
« dnia: Grudzień 09, 2014, 01:33:20 am »
witam koledzy jakie były kolory malowań motocykli wehrmachtu wg.palety RAL

Offline komar

• Global Moderator
  • Sr. Member
Odp: bmw r35 wehrmacht
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 09, 2014, 08:05:55 am »
Tutaj masz zestawienie kolorów pojazdów w III Rzeszy:
http://auradesign.eu/camo_p_wh.htm
Niestety jest to zestawienie niepełne i wybiórcze. Była kiedyś strona:
http://histor.ws/bmwr12/eng/resta-06b.php
na której było wszytsko(!) dotyczące kolorów z numeracją jednak nie działa. Popytam się kolegów, może któryś z nich ściągnął ją wcześniej.

Offline KowalGD

• Jr. Member
  • **
  • Lokalny watażka
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 09, 2014, 11:04:37 am »

Podstawowe kolory o których mowa to:
RAL 7021 Schwarzgrau ( zwana często Panzergrau), stosowana do 1942r.
RAL 7019 Dunkelgrau ( pojazdy Luftwaffe).
RAL 7028 Dunkelgelb ( Wehrmachtolive), od 1942 r.
RAL 8000 Afrikabeige.
http://www.motoweteranbazar.pl/

Malowałem Osła farbą RAL 7021 od nich. Jest Zaje...ta.

Kupowanie farby z Oldtimer Garage, czy innych sprzedawców na Allezło farb za 50 PLN za 3`litrową puszkę, to jak wycieranie szkłem tyłka po sr...u.
Zgodność kolorów(RAL 7021 wygląda jak farba grafitowa ze sklepu budowlanego za 20 pln/litr) i nazw(Feldgrau, zamiast Schwarzgrau :wnerw: ; czy Sahara zamiast Afrika Beige) , co tylko świadczy o ich podejściu do tematu.
Tanim dobrym zamiennikiem dla mniej wymagających jest  RAL 7021 Tikkurila`i. Niedrogi i tylko nieznacznie się różni od oryginału

Na linku zapodanym przez Komara jest bzdura, że niby    Feldgrau RAL 6006 był też do malowania pojazdów. W/w kolor nie był stosowany do malowania pojazdów od rowerów zaczynając, kończąc na czołgach, a do elementów metalowych ekwipunku i wyposażenia żołnierzy Heeres i Waffen SS. Jedyna publikacja ( C. Ellis/H. Doyle - "German combat tanks 1933-45", str. 19), w której jest podane, że pojazdy były pokrywane tą farbą jest mało wiarygodna. Do malowania maneli jednostek Luftwaffe stosowano RAL 7016 anthrazit. Pod koniec wojny z powodu braków używano też czeskich farb.

Ma jeździć, nie wyglądać.

Offline norbert

• Administrator
  • Hero Member
  • nigdy więcej automatycznych ustawień kamery !! :(
    • encyklopedia
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 09, 2014, 11:54:41 am »
na której było wszytsko(!) dotyczące kolorów z numeracją jednak nie działa. Popytam się kolegów, może któryś z nich ściągnął ją wcześniej.

:)
1.23 Farben: Grau (RAL 7021), Blaugrau (RAL 7019), Rötlichgelb (RAL 8000), Erdbeige (mil. Sonderfarbe); Metalle: atramentiert (schwarz), cadmiert (silbergrau), vernickelt (silberglanz)

to z histor skopiowałem . Szkoda tej stronki bo zawierała mnóstwo wartościowych rzeczy. Mam trochę pokopiowane ale przeważnie teksty bez zdjęć :(. Właśnie kilka dni temu szukałem, szukałem i wogóle nie mogłem znależć tej strony i w poszukiwaniach natrafiłem w stanach na wątek że na strone było włamanie i gość się poddał. Jeb..e skur..yny się bawią i kilka lat czyjejś pracy idzie na marne.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 09, 2014, 12:06:28 pm wysłana przez norbert »
na początku grożę paluszkiem a potem but. Niech Cie nie zmyli ta słodka buźka - potrafię być wredny.
bmw forum

Offline ludwik77

• Full Member
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 09, 2014, 01:10:59 pm »
witam.ponad 10 lat bawiłem się w poszukiwacza militarii.szukałem głównie niemieckich fantów. odnosnie kolorów jakimi były malowane pojazdy i wyposażenie niemieckiego wojska po 1942 roku ,to kolory w róznych odcieniach szarości ,zielonego , niebieskiego itp.zauważyc to można na niemieckich hełmach niby feldgrau a mnóstwo odcieni. niemcy malowali pojazdy oczywiście po 42 r tym co mieli pod ręką. pewno jest jedno bez względu jaką farbą zostanie bedzie dobrze.

Offline Olo

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 21, 2016, 04:06:27 pm »
« Ostatnia zmiana: Luty 21, 2016, 08:34:37 pm wysłana przez Olo »