Autor Wątek: BMW r35 Jerzego  (Przeczytany 23075 razy)

Offline Jerzy

• Sr. Member
Odp: BMW r35 Jerzego
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 30, 2012, 06:15:06 pm »
ps. tłok od malucha ... za ciężkie -za bardzo obciążają wał - lepiej dorabiać.

Zgadzam się w pełni, ale nie miałem dojścia do oryginalnych tłoków, a te które były np. w Łodzi na motobajzlu były po prostu zajechane. W Niemczech można kupić bez problemu nowe tłoki, pierścienie i cylindry ale ich cena do niskich nie należy. Ponieważ miałem kupiony od kolegi cylinder zrobiony na malca to wsadziłem i jeżdżę. Mam drugi cylinder przedwojenny i szukam tłoka o wymiarze 73 mm. Może ktoś ma na zbyciu?

Offline norbert

• Administrator
  • Hero Member
  • nigdy więcej automatycznych ustawień kamery !! :(
    • encyklopedia
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 30, 2012, 07:19:03 pm »
Jak nie spieszy Ci się za bardzo to poczekaj ... na dniach będe wysyłał swój tłok jako wzór i planuję zamówić z 5 (  mam nadzieję że taniej wyjdzie bo jeśli nie to zamówię tylko 2 dla siebie ). Jesli Ci się spieszy to http://bmw-r35.com/index.php?topic=101.msg239#msg239 . Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 15, 2013, 04:32:23 pm wysłana przez norbert »
na początku grożę paluszkiem a potem but. Niech Cie nie zmyli ta słodka buźka - potrafię być wredny.
bmw forum

Offline komar

• Global Moderator
  • Sr. Member
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 01, 2012, 07:33:05 pm »
Witam.
Nie miejcie mi za złe ale jako, że jest to forum R35 i mamy sobie pomagać to chciałbym skorygować pewne detale dot. Twojego motocykla.
Jak wiadomo, przed wojną, wykonano ok 15tys R4 i drugie tyle Osłów. O R3 nie wspominam gdyż pojawiło się ich tylko 704szt. Natomiast po wojnie Rosjanie skonstruowali ponad 85tys szt.. W dzisiejszych czasach każdy marzy aby mieć przedwojenny motocykl... za wszelką cenę. Jeśli ktoś z pełną świadomością maluje motocykl w barwach WH to niech będzie on miał jakieś podstawy do tego. Kilka razy spotkałem się z osłami na polskich zlotach które miały różne psikusy.. Niektóre tabliczki znamionowe z 1944 albo np. z 1936.. Nie wspomnę, że same egzemplarze prawie o lata 55 się ocierały.
Trochę dziwna ta komisja Rotoru była, podejrzewam, że była to Komisja Gier i Zakładów Liczbowych.
98% oryginał to może.. ale niestety nie na rocznik 37-41.
Nie jestem Alfą ale podstawowe detale można wyłapać na zdjęciach.

- Skrzynię biegów masz powojenną wraz z lejkiem,
- Silnik- (nie widać numerów tak samo jak głowica i dekiel od głowicy) ale podejrzewam, że jest powojenny od kompletu skrzyni
- Zbiornik paliwa powojenny (choć słyszałem głosy, że w czasie wojny, pod koniec roku 40 tego wprowadzono szeroki
   wlew aby ułatwić tankowanie. Generalnie większość właścicieli uważa, że przed wojną produkowano tylko zbiorniki w
   wąskim wlewem. Nie widziałem w katalogu szerokiego zbiornika)
- Koła-> felgi (jeśli ma to być 1939rok) masz powojenne z rantami niepodwijanymi. Faktem jest jednak, że Niemcy aby
   uprościć produkcję na potrzeby armii, zaczęli wykonywać felgi niedpowijane pod koniec produkcji ok 1940r co widać
   na zdjęciach katalogowych. Na własne oczy widziałem również w oryginalne ,koło z wojskowego Osła, z 
   niepodwiniętymi rantami .

- Skrzynki boczne wprowadzono dopiero w 1941 gdy Wermacht ruszył na Wschód. Do tego czasu stosowano wyłącznie
   sakwy skórzane

- Tylne siedzenie masz Veladę (właściwe katalogowe)

- Osprzęt kierownicy może być, jeśli to rok 39. W katalogu z końca 1938 był inny.

- Jeśli chodzi o ramę to masz powojenną. Słabe dałeś zdjęcie więc mogę się mylić. Wystarczy zerknąć na jeden element charakterystyczny. Mocowanie pompki jeśli jest zgrzewane bądź spawane to rama jest powojenna. Przed wojną
nitowano.
- Kranik paliwa masz powojenny
- Zerknij na zabierak ze skrzyni. Jeśli ma 3 bolce jest przedwojenny. Jeśli dwa to powojenny

Generalnie masz Osła powojennego w masie procentów.

Offline norbert

• Administrator
  • Hero Member
    • encyklopedia
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 01, 2012, 08:23:04 pm »
I tak i nie :)
rzeczywiście skrzynia powojenna , wydaje mi się że silnik jednak przedwojenny bo nie widać nadlewu pod cylindrem od przodu, zbiornik jakby powojenny  ( w katalogu jest inny ) , felgi powojenne, na skrzynkach się nie znam , rama jakby powojenna ( brak jednego otworu w ramie ) ,błotnik przedni powojenny, (nie patrzył bym na mocowanie pompki bo już to z Przemkiem przerabiałem i w przedwojennej było oryginalne zgrzewane ), osłona miski olejowej ... w katalogu części do bmw r12 widziałem w r35 nie , siedzenie pasażera raczej Lochmann niż veleda ale mniejsza o to ,kranik - NIECH MI KTOŚ WYSLE ZDJĘCIE KRANIKA PRZEDWOJENNEGO (ale nie mosiężnego ) - coś jakby everbest a to montowali wszędzie ( takiego układu nie widziałem ),co do "lejka" z napisem BMW - ciężko wyznać się z katalogu, No i gaźnik do którego Jerzy się przyznał że powojenny ( przedwojenny by ze ssaniem )
ogólnie Komar ma rację , ponad połowa motorka wygląda na powojenną :)
ps. co do tabliczki zamieściłem fotkę tabliczki z 34 roku :) z powojennym numerem silnika :) OGARNIE KTOŚ ?
pozdrowienia :)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 15, 2013, 04:27:57 pm wysłana przez norbert »
na początku grożę paluszkiem a potem but. Niech Cie nie zmyli ta słodka buźka - potrafię być wredny.
bmw forum

Offline Jerzy

• Sr. Member
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 02, 2012, 07:11:25 am »
Komar, gratuluję wiedzy, bo oczywiście mój egzemplarz to typowy przykład miksu części z różnych roczników. Jak pisałem ocenę komisji z Rotoru traktuję jako "zgodność z oryginałem", a nie oryginalność i oczywiście mój przykład trafnie obrazuje  wiedzę oceniających. To tylko ludzie i śmiem twierdzić, że w Polsce nie ma takiej osoby, która ma wiedzę  na temat każdej marki i poszczególnych wersji roczników. Ocenili jak umieli a mi to pasuje. Podchodząc purystycznie do tematu "oryginalności" to myślę, że 100% Sokołów 1000, 600, BMW R75, Zundapp-ów KS 750, Harley Davidson WL i setki innych jednośladów z naszego kraju poległo by w konkurencji oryginał, bo to większe lub mniejsze zlepki replik z różnych roczników i części fabrycznych. 99,99% ludzi (zwłaszcza oglądających) albo o tym nie wie, albo ma to gdzieś.
Zresztą o twoim sprzęcie też można powiedzieć podobnie, że masz zbiór części przerabianych z oryginalnych i dopasowywanych do rocznika. Mi osobiście zupełnie nie przeszkadza to, że mam taki a nie inny egzemplarz. Ja nim jeżdżę i jak komuś nie pasuje to jego problem. I żeby było jasne nie stawiam go jako przykładu oryginalności, wzoru dla innych oraz super oryginału. Mam jaki mam i jestem z niego dumny. Dla mnie istotna jest frajda z posiadania weterana i pokonywani na nim kolejnych kilometrów. Może to i droga na skróty ale taką mam filozofię życiową, którą obrazuje przysłowie: " masz głowę i h...j to kombiunuj".
PS. Tylko proszę nie bierz do siebie tych moich wypocin, nie mam do ciebie żadnych pretensji z powodu twoich trafnych uwag.

Offline Jerzy

• Sr. Member
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 02, 2012, 10:12:50 am »
Jak nie spieszy Ci się za bardzo to poczekaj ... na dniach będe wysyłał swój tłok jako wzór i planuję zamówić z 5 (  mam nadzieję że taniej wyjdzie bo jeśli nie to zamówię tylko 2 dla siebie ). Jesli Ci się spieszy to http://bmw-r35.pl/index.php?topic=101.msg239#msg239 . Pozdrawiam
Nie śpieszy mi się, bo mam na czym jeździć. Ile takie dorobienie tłoka kosztuje (do cylindra na wymiar 73 mm). Jeśli w akceptowalnych granicach to piszę się na 1 szt.

Offline norbert

• Administrator
  • Hero Member
    • encyklopedia
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 02, 2012, 10:21:00 am »
Z tego co słyszałem dorobienie tłoka na wymiar razem ze szlifem cylindra , sworzniem, pierścieniami , zabezpieczeniami sworznia to wydatek między 300 a 400 zł . Ile weźmie za sam tłok to nie wiem. Jeśli nie zrobi dobrej ceny przy zamówieniu 5 sztuk to ja zamawiam tylko 2 dla siebie.Nie mam kaski żeby zamówić więcej i zamrozić pieniądze czekając na kupców :/. Pozdrawiam.
ps. zadzwoń i spytaj ile kosztuje sam tłok - jak się orientowałem w Mielcu - szlif to około 80 zł - do tego dochodzi sworzeń, pierścienie, zabezpieczenia -powiedzmy razem 150 zł więc sam tłok w granicach 150-250 zł powinien kosztować
bmw forum

Offline wawafreda

• Hero Member
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 02, 2012, 10:25:01 am »
No i wkurzyliście Jerzego :). Ja się w większości zgadzam z Nim bo również nie jestem zwolennikiem popadania w paranoję oryginalności. Przypominam Panom, że opieranie się li tylko na katalogach lub przekazach słownych bardzo często prowadzi na manowce. Komar - miałeś tego przykład w kwestii osprzętu kierownicy. Narobiłeś się jak cholera przy przeróbce, a okazuje się, że w katalogu z jednego roku był tylko jeden typ, a w drugim już dwa używane zamiennie. Trzeba też brać pod uwagę, że informacje zawarte w katalogach należy traktować poglądowo. Nie dam sobie ręki uciąć, że np w trakcie produkcji nie stosowano różnego rodzaju kraników, felg, siodeł, lamp, liczników itd od kilku producentów. Nawet dziś we współczesnych pojazdach mamy z tym do czynienia instalacje elektryczne itp. W jednym roczniku mogą występować różne od kilku producentów. Co do np nitowania uchwytów pompki to znów jestem w czarnej dupie. Dotąd miałem wiedzę, że przedwojenne były nitowane, a powojenne zgrzewane. Proszę o przybliżenie mi tej kwestii. Co się tyczy lejka do skrzyni biegów z logiem BMW to powiem szczerze - nigdzie poza tym przypadkiem nie spotkałem się z takowym. Następna zagadka.
Fred - przyjaciel zwierząt, z ludźmi bywa różnie he he

Offline norbert

• Administrator
  • Hero Member
    • encyklopedia
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 02, 2012, 10:58:51 am »
Na forach niemieckich na katalogi części do bmw (szczególnie do osła) patrzą z przymrużeniem oka. Tłumaczą to tym że często katalogi tworzono już po wypuszczeniu danej serii motocykli i były one zazwyczaj pisane na podstawie jednego egzemplarza  motocykla. W tym czasie w fabryce szykowano się do wojny i nikt nie zwracał większej uwagi na to co się montuje. Dostawcy części też często nawalali bo produkowali nie tylko na potrzeby r35 , nie tylko na potrzeby BMW ale na całą hitlerowską machinę wojenną . Wyobraź sobie sytuacje że bosch dostał pilne zlecenie wyprodukowania x lamp do pojazdów bojowych i nie ma możliwości produkowania lamp do osiołka . W fabryce stoi 2 tysiące motocykli bez lampy przedniej i .... zamawiają u norisa lub helli i motorki jadą na wojnę . W tym czasie jakiś gryzipiórek z Berlina dostaje motocykl do opisania z lampą boscha i tak robi , nie mając zielonego pojęcia że jego katalog części dotyczy tylko 30 % motocykli.:). Tak se to niemcy tłumaczą i chyba jest w tym jakiś sens i logika :)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 15, 2013, 04:24:58 pm wysłana przez norbert »
bmw forum

Offline sidecar

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 02, 2012, 12:50:47 pm »
Nie dam sobie ręki uciąć, że np w trakcie produkcji nie stosowano różnego rodzaju kraników, felg, siodeł, lamp, liczników itd od kilku producentów. Nawet dziś we współczesnych pojazdach mamy z tym do czynienia instalacje elektryczne itp. W jednym roczniku mogą występować różne od kilku producentów. Co do np nitowania uchwytów pompki to znów jestem w czarnej dupie. Dotąd miałem wiedzę, że przedwojenne były nitowane, a powojenne zgrzewane. Proszę o przybliżenie mi tej kwestii. Co się tyczy lejka do skrzyni biegów z logiem BMW to powiem szczerze - nigdzie poza tym przypadkiem nie spotkałem się z takowym. Następna zagadka.
Zgadza się , do tej pory w pojazdach stosuje sie podzespoły rożnych producentów, podobna sytuacja dotyczy egzemplarzy z przełomu lat/modeli  (czy obecnie tzw przejściówek) np. BMW R4/R35 czy M72/K750 (ja mam M72 z ostatniego roku produkcji i wiele części jest jak w K750, z kolei moj brat mial K750 z pierwszego roku produkcji i miala sporo czesci jak w M72). A katalog wogóle nie uwzględnia takich sytuacji.
Co do uchwytu pompki nie spotkałem sie ze zgrzewanym przed wojennym i odwrotnie. Malo tego, te nitowane mają tez inny rozstaw.
Co do lejka skrzyni ,takie z napisem BMW występowały tylko w najwcześniejszych egzemplarzach z 1937 r, ja mam taka skrzynie właśnie(numery na skrzyni 204...). Mam tez inny lejek przedwojenny bez tego napisu , oznaczenia przedwojenne typu 235...
Ogólnie motocykl Jerzego prezentuje sie b. dobrze:)
Wojtek.

Offline wawafreda

• Hero Member
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 02, 2012, 06:22:56 pm »
Cieszę, że moją sugestię potraktowaliście w taki sposób. Bałem się, że puryści urwą mi głowę. Tak na prawdę jedynym co jest pewne to to, że Kopernik był kobietą! :)
Fred - przyjaciel zwierząt, z ludźmi bywa różnie he he

Offline komar

• Global Moderator
  • Sr. Member
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 02, 2012, 08:21:33 pm »
Co do osprzętu kierownicy to pisałem wyraźnie, że w katalogu wydanym pod koniec 1938, dotyczącym R35, występował tylko jeden rodzaj osprzętu podobnie jak np w R4.
Nie mam katalogu z 1939 dlatego trafnie wytknąłeś mi błąd. Poza tym moja praca nad manetką, nawet jeśli jest mało udolna, miała na celu odtworzenie elementu rocznikowo pasującego do motocykla a nie włożenie manetki, która była dopiero wyprodukowana 3 lata później.   

katalog z końca 1938:

W następnym zestawieniu z 1939 były już dwa rodzaje manetek. To znaczy, ze w 39roku dodano nowe rozwiązanie. Mówiąc łopatologicznie: Osły z lat 36-38 nie powinny mieć przyśpieszacza zapłonu ze zmianą swiateł w jednym

Oczywiście można robić co się chce i "luźno opierać się na katalogu". Można również kupić Urala i przykleić znaczki BMW albo pomalować Komara w barwach WH takie rzeczy też widziałem. Można też pojechać na zlot osiołkiem z tabliczką 1944r. :

Jeśli kogoś nie boli świadomość nieoryginalności czy miszmaszu w motocyklu to nie ma problemu.
Problem się pojawia gdy zaczyna się wmawiać postronnym obserwatorom że tak było.
W czasie wojny się zdarzało różnie ale nie można tego później wykorzystywać. Naszym zadaniem jest odbudowanie motocykla w takiej formie jakiej opuścił fabrykę w danym roku a nie wolną amerykankę. Na wielu zdjęciach archiwalnych widać pojazdy niemieckie łatane czym się da ale to nie znaczy że tak powinno być.
Nie mówcie mi, że Niemcy w fabryce, podczas niedoboru części ładowali silniki i skrzynie z NRD.

Forum ma za zadanie dojścia do prawdy jak było kiedyś w ideale a nie obronę wszystkich kwiatków i wzajemna adoracja każdego.

Rozumiem, że na początku składa się pojazd z tego co mamy pod ręką a z biegiem czasu następuje powolna wymiana na oryginały/ repliki zgodne rocznikowo.
Nie neguję, że motocykl Jerzego jest fajnie zrobiony ale może po prostu nie jest świadomy jakich części użył. Gdyby ktoś mi kiedyś tego nie wytłumaczył to też nie widziałbym różnicy. <Mnie też cały czas krytykują i wytykają błędy co zakładam ma na celu poprawę jakości motocykla.

« Ostatnia zmiana: Grudzień 02, 2012, 08:27:36 pm wysłana przez komar »

Offline norbert

• Administrator
  • Hero Member
    • encyklopedia
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 02, 2012, 08:48:34 pm »
. Naszym zadaniem jest odbudowanie motocykla w takiej formie jakiej opuścił fabrykę w danym roku a nie wolną amerykankę. Na wielu zdjęciach archiwalnych widać pojazdy niemieckie łatane czym się da ale to nie znaczy że tak powinno być.
Nie mówcie mi, że Niemcy w fabryce, podczas niedoboru części ładowali silniki i skrzynie z NRD.

Forum ma za zadanie dojścia do prawdy jak było kiedyś w ideale a nie obronę wszystkich kwiatków i wzajemna adoracja każdego.

Rozumiem, że na początku składa się pojazd z tego co mamy pod ręką a z biegiem czasu następuje powolna wymiana na oryginały/ repliki zgodne rocznikowo.
Nie neguję, że motocykl Jerzego jest fajnie zrobiony ale może po prostu nie jest świadomy jakich części użył. Gdyby ktoś mi kiedyś tego nie wytłumaczył to też nie widziałbym różnicy. <Mnie też cały czas krytykują i wytykają błędy co zakładam ma na celu poprawę jakości motocykla.
Nooo nie zgodzę się w kilku kwestiach :
1. naszym zadaniem .... ja nie mam zadania, ja chcę sobie wyremontować osiołka i w jaki sposób to zrobię to moja sprawa a innym WARA od tego . Można mi zwrócić uwagę i na tym koniec. Nie robię motocykla dla innych tylko dla siebie i jesli moim marzeniem jest zrobic osła z żyletą steib - to tak zrobię bo to mój osioł.
2.Owszem to forum ma za zadanie dojścia prawdy jak to wyglądało kiedyś ale na pewno nie ma za zadanie narzucania komuś jak ma remontować motocykl. Za 3 lata znajdzie się fachowiec który sprawdzi w jakims mądrym katalogu że moj osiołek z fabryki wyjechał różowy dla córki Honeckera i mam szybko zmieniać lakier ?? ŻEBY BYŁ TAKI JAK WYJECHAŁ Z FABRYKI ... buhahah
3 "Nie mówcie mi, że Niemcy w fabryce, podczas niedoboru części ładowali silniki i skrzynie z NRD. " - jeśli chodzi o Niemców z NRD to powiem Ci że jestem pewien że ładowali silniki i skrzynie enerdowskie .
4. Komar to że Ciebie krytykują za byle gówno a Ty pochylasz głowę nie znaczy że masz tak traktować innych.
Zanim zaczniesz machać jakimś katalogiem zapraszam na kilka for niemieckich - nikt tak jak oni nie zna się na BMW i wolę zawierzyć im niż katalogom, mają oryginalne motocykle bmw takie jak wyjechały z fabryki (a nie tuningowane jak nasze) i można tam znaleźć wiele interesujących materiałów i zdjęc.
Przy remoncie swojego motocykla opierasz się na artykule jednego człowieka - JEDNEGO !! i uważasz go za guru -hehe a jeśli on kłamie ?

ps. "Rozumiem, że na początku składa się pojazd z tego co mamy pod ręką a z biegiem czasu następuje powolna wymiana na oryginały/ repliki zgodne rocznikowo. " - jeśli chodzi o mnie wolę założyć oryginalną lampę z innego rocznika niż replikę :P
« Ostatnia zmiana: Październik 05, 2013, 03:34:44 pm wysłana przez norbert »
bmw forum

Offline Jerzy

• Sr. Member
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 02, 2012, 09:02:16 pm »
Nie neguję, że motocykl Jerzego jest fajnie zrobiony ale może po prostu nie jest świadomy jakich części użył.

Ręczę ci kolego,że mam pełną świadomość swoich czynów i doskonale wiem jakich części użyłem. Mam wszystkie katalogi i instrukcje dostępne na rynku, literaturę dotyczącą innych modeli BMW, historii marki i jak mniemam jakąś wiedzę o jednośladach w ogóle. Osioł to dla mnie tylko Osioł, nie święty gral. I na prawdę nie widzę powodu żebym wypruwał sobie flaki z powodu potrzeby zaspokojenia twojego poczucia oryginalności. To zadanie zostawiam tobie i twojemu egzemplarzowi.

Offline sidecar

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 02, 2012, 09:31:53 pm »
ps. tłok od malucha ... za ciężkie -za bardzo obciążają wał - lepiej dorabiać.

Zgadzam się w pełni, ale nie miałem dojścia do oryginalnych tłoków, a te które były np. w Łodzi na motobajzlu były po prostu zajechane. W Niemczech można kupić bez problemu nowe tłoki, pierścienie i cylindry ale ich cena do niskich nie należy. Ponieważ miałem kupiony od kolegi cylinder zrobiony na malca to wsadziłem i jeżdżę. Mam drugi cylinder przedwojenny i szukam tłoka o wymiarze 73 mm. Może ktoś ma na zbyciu?

Ja u siebie zowalizowalem oryginalnego  tłoka , dorobiłem nowe pierścienie(2 komplety) , dobrałem nowy sworzeń i zatulejowalem cylinder- oczywiście wszystkie te czynności wykonał specjalistyczny zakład. Koszt 450 zł. Jeszcze nie odpaliłem maszyny ale sądzę ze powinno to zdać egzamin.
Mysle ze znalezienie tłoka 73 mm jest mało prawdopodobne, pewnie niemcy maja repliki ale nie spotkalem sie zeby ktos to do Polski sprowadzał, trzeba by chyba osobiście na Manncheim pojechać.. W/W czynności odbyły sie na jak sie później okazało powojennym cylindrze ale jak go zjeżdżę(za 30 lat) to powtórzę operacje z jakimś przedwojennym;) 
Wojtek.