Autor Wątek: Niekończące się problemy ze skrzynią  (Przeczytany 2583 razy)

Offline maciek_adept

• Newbie
  • *
Niekończące się problemy ze skrzynią
« dnia: Kwiecień 07, 2014, 03:41:43 pm »
Zrobiłem ostatnio sprzęgło, w koncu sie przejechalem bo biegi zaczely wchodzic. dzis wyjezdzam i juz nie wrocilem...pchalem.

Jechalem kawałek, było ok, skrzyzowanie, stanalem wlaczam jedynke jade, po chwili dwojka i zgrzyt - tak samo mialem jak sprzeglo bylo walniete. Zgasilem motor, na sucho jakby wchodzila 1 i 2, natomiast dzwignia prawie nie moge wbic 3 i 4 biegu. Wrzucam na luz, jest cos zazebione bo luzunie ma a koło daje opór. Wlaczam sprzeglo i rozlacza od skrzyni wiec sprzeglo raczej odpada. ma ktos jakis pomysl bo juz autentycznie mam dosc tego motocykla.

Offline Jerzy

• Sr. Member
Odp: Niekończące się problemy ze skrzynią
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 07, 2014, 04:22:44 pm »
Winna za twoje problemy może być geometria ramy, luzy na osi wybieraka jak też uszkodzona blaszka w skrzyni biegów. Po kolei.
Jak wiesz skrzynia wraz z silnikiem mocowana jest do dolnej belki ramy, a sektor wybieraka biegów mocowany jest do górnej belki. Do tego dochodzi długa dźwignia sterująca biegami. I aby biegi załączały się dobrze wszystko musi być właściwie ustawione, co w motocyklu po wielu latach pracy już nie jest takie oczywiste. Rama jest w mojej ocenie wiotka i często deformowała się. Do tego dochodzą zwykle nieoryginalne dystanse mocowania silnika. W konsekwencji wzajemne przesunięcia zespołów powodują problemy, bo tam gdzie powinna być 1 i 2 często wchodzi 3 i 4 lub nie wchodzi żaden bieg. Aby to sprawdzić proponuję zdemontować sektor na ramie i wrzucać biegi bez niego ( schemat zmiany jest samochodowy więc nie powinno to sprawiać kłopotu). Jeśli zaczną pojawiać się wszystkie 4 przełożenia, to pozostaje kombinowanie z takim ustawieniem silnika i sektora i ewentualnym przeginaniem dźwigni, by wszystko działało prawidłowo. W swoim ośle musiałem poszerzyć górne belki ( rozepchnąć je lewarkiem) dzięki czemu sektor poszedł na zewnątrz, a cały silnik trzeba było lekko przesunąć w przeciwną stronę. Teraz mam zgrane położenia i biegi wpinają się lekko, nie wyskakują i nie załączają 2 na raz
Możliwe, że masz też luz na przegubie kulowym w pokrywie skrzynki biegów co może skutkować niezapinaniem właściwego przełożenia lub problemami z przełączeniem 1 n2 ( najczęściej wskakuje 4 lub nic).
Luz na osi powstaje w wyniku braku smarowania. Tu może pomóc tylko fachowa regeneracja .
Kolejna opcja to uszkodzona płytka zabezpieczająca przed przełączeniem 2 przesuwek na raz. Płytka ta znajduje się w kielichu pokrywy skrzyni biegów z której wychodzi dźwignia przełączająca. Płytka musi się płynnie przesuwać wzdłuż prowadzących ją wkrętów i co bardzo ważne musi mieć 2 wąsy blokujące ruch wybieraka, tak by dźwignią wbijać tylko 1-2 lub 3 i 4.
Musisz więc przede wszystkim sprawdzić działanie dźwigni wybierającej. Niesprawność mechanizmu wybieraka w samej skrzyni jest o wiele mniej prawdopodobna.

Offline luki213

• Hero Member
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 08, 2014, 12:15:45 am »
U mnie pojawia się sporadycznie problem z wrzuceniem 4 biegu bo zgrzyta przy włączaniu a jak się wepnie to chyba 2 bieg. 1bieg i 2 bajka 3 delikatnie zgrzytnie a 4 sporadycznie takie niespodzianki mi robi. Dumam z ustawieniem kulisy ewentualnie z przegięciem całej wajchy zmiany biegów. Jakie dla mnie porady znajdziesz?? Sciągnąć kulisę i zobaczyć jak będzie bez? opcja też taka że silnik może się przesunął na ramie bo jak się lansuje to jadę po kocich łbach. Zresztą rozkminiłem że jak 4bieg wrzucę bliżej środkowej wypustki na kulisie to wchodzi elegancko ale to też nie okazało się zasadą. Nie wiem może tylko wajchę brak dogiąć, bo tam właśnie wszystko jak mówisz musi współgrać.
Aha jak jadę to mogę kiere puścić i motocykl jedzie prosto, rama nie była nigdzie spawana ani krzywa ośka wchodzi jak w masło ale jak mówisz z wiekiem rama się wypracowuje.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 08, 2014, 12:21:09 am wysłana przez luki213 »

Offline Jerzy

• Sr. Member
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 08, 2014, 06:19:02 am »
Ewidentnie wybierak trafia na 2 przesuwki na raz i dla tego nie wchodzi 4 bieg. Daj kilka podkładek fi 5 pomiędzy kulisę i ramę. To odsunie kulisę na zewnątrz i powinno się poprawić. Jeśli będzie lepiej to wówczas trzeba poszerzyć ramę przy baku lub nieco przesunąć silnik w lewo.

Offline luki213

• Hero Member
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 08, 2014, 10:47:47 am »
Dziękuje za poradę, spróbujemy zobaczymy.

Offline jop11

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 11, 2014, 06:15:29 pm »
Najczęściej przyczyną problemów z włączaniem biegów jest śruba na lejku zbyt głęboko wkręcona. Spróbuj ja poluzować i jak się poprawi daj odpowiednią podkładkę pod nią. To prosty zabieg, a niektórzy przez to przerabiają pół motocykla

Offline luki213

• Hero Member
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 12, 2014, 02:02:51 pm »
Słuchajcie, dogiąłem kulisę by bardziej dolegała do ramy i jest elegancko. Jeszcze lepiej byłoby gdybym ją wykręcił i naprostował, lecz nie chciało mi się odkręcać siedzenia i zbiornika paliwa żeby się dostać do drugiej śruby.

Offline maciek_adept

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 04, 2014, 12:01:02 pm »
Zrobiłem sprzęgło bo było padnięte. Skrzynia poskładana raczej dobrze. Przy sciagnietej pokrywie do zmiany biegów (ręczne) biegi wchodza bardzo dobrze. Problem teraz jest taki że 1 i 2 wchodzą. W przypadku 3 i 4 biegu wchodzą 1 i 2. Blaszka jest w pokrywie zmiany biegów.

Co to jest ta kulisa? Pokombinuję wg Waszych rad, może i mi się coś uda.

Offline Jerzy

• Sr. Member
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 04, 2014, 12:43:40 pm »
KUlisa to ten element przykręcony do góry ramy, w którym wycięte jest H służące do wrzucania biegów. Musisz albo przesunąć skrzynię, albo "przesunąć" kulisę lub poprzeginać dźwignię. Tak jak opisałem powyżej.

Offline maciek_adept

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 04, 2014, 03:51:47 pm »
Ok, zobacze co sie da z tym zrobić. Dzięki jeszcze raz za pomoc. Jak się uda dam znać :)