Autor Wątek: naprawa główki ramy i tyl by Efefko  (Przeczytany 4266 razy)

Offline efefko_BMW

• Jr. Member
  • **
naprawa główki ramy i tyl by Efefko
« dnia: Marzec 25, 2014, 10:26:58 pm »
Witam. nie każdemu może się to spodobać ale mój osioł wymaga kilometrów drutu z besterka. Oczywiście wszystko jest robione rzetelnie bazując na ramie tego samego okresu i w całym kawałku. historia tego sztrucla jest trywialna, zjechał z taśmy produkcyjnej prosto do WH, jeździł z koszem bocznym co zostawił po sobie ślady, czyli cały prawy bok popękany i szpila silnika z wyprowadzeniem na mocowanie dolnego sworznia wózka bocznego. Szczęściem było znalezienie na Ukraiński złomie główki nitowanej z kawałkiem ramy, drugi fart to że jakiś czerep odciął główkę w mojej ramie "dekapitujac" miski od sztycy a tym samym zostawiając frontową część ramy z sygnaturami, duża cyfra 4 i malutka sygnaturka w kółku (patrz foto), tył jest dorabiany, ranty z zakolami pochodzą z r35, natomiast flansz na dyfer i obudowę łożyska koła został wykonany precyzyjnie na tokarce i frezarce. Całość zostanie spasowana przy zamontowanym bloku, skrzyni i dyfra. nie ominięta zostanie też geometria główki z tylnym kołem z wykorzystaniem laseru, całość dosyć skomplikowana i pracochłonna. walczę z ramą od 2 m-scy, oczywiscie po pracy jakieś 3-4 h dziennie a oto efekty. (Puryści niech sie nie martwią ten sztrucel nie będzie sprzedany w celach zarobkowych dementując przy tym orginalność "zdrowych" egzemplarzy).  Wybaczcie za jakość fotek.
die kraftrad mechanik

Offline komar

• Global Moderator
  • Sr. Member
Odp: naprawa główki ramy i tyl by Efefko
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 26, 2014, 09:08:54 pm »
Są osob,y które sprzedają dorabiane tyły ramy miedzy innymi do R35. Można je dokupić i przespawać cały tył. Moze warto zakupić je i przespawać

Offline luki213

• Hero Member
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 27, 2014, 01:20:14 am »
Podziwiam Twój zapał, wkład pracy, cierpliwość i poświęcony czas... widać że jak się uprzesz to musi być zrobione, osobiście kupiłbym drugą.

PS: zapomniałem dodać że jesteś hardkorem  :)
« Ostatnia zmiana: Marzec 27, 2014, 01:23:30 am wysłana przez luki213 »

Offline efefko_BMW

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 27, 2014, 06:06:57 am »
chętnie też bym kupił gotowce, ale jestem zbyt uparty przy swoim :P
die kraftrad mechanik

Offline luki213

• Hero Member
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 27, 2014, 11:29:20 pm »
Widać to teraz i widać będzie po złożeniu maszyny.

Offline efefko_BMW

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 02, 2014, 09:17:36 am »
Rahmen machen ciąg dalszy   :D czyli osiowanie dyfra ze skrzynią biegów, następnym krokiem będzie "łapanie" geometri tylnej osi z główką ramy.
die kraftrad mechanik

Offline Jerzy

• Sr. Member
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 02, 2014, 11:25:42 am »
Jestem ciekaw efektu końcowego po położeniu wszystkich spawów. Mają dużą długość, znajdą się w jednej płaszczyźnie więc koniec ramy na 100% zostanie pociągnięty. Pytanie czy wówczas uda się to doprowadzić do porządku. Ja osobiście najpierw pospawał bym boki do płaskowników a dopiero wtedy osiował z dyfrem.
« Ostatnia zmiana: Maj 03, 2014, 06:37:52 am wysłana przez Jerzy »

Offline luki213

• Hero Member
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 02, 2014, 11:56:35 pm »
This is incredible!!!! Jesteś HARDKOREM przez WIELKIE "H" !!!! Bez sarkazmu. Nie byłoby łatwiej i szybciej pospawać taką ramę od nowa??? Również jestem ciekaw efektu końcowego, choć po lakierowaniu na zdjęciu będzie bez zarzutu. Czy Ty chcesz sobie coś udowodnić czy jak?  :)

PS: Jestem ciekawy po skończonej ramie, kolejnych etapów Twoich prac przy motocyklu.

JESTEŚ HARDKOREM!!!!
« Ostatnia zmiana: Maj 02, 2014, 11:59:42 pm wysłana przez luki213 »

Offline efefko_BMW

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 03, 2014, 10:25:00 am »
Trafna uwaga Jerzy, w tej metodzie płaskowniki dały by radę pracującym spawom, z tym że ja będę mocował do płyty traserskiej dzięki której złapię i przednią główkę i tylną oś. Luki dzięki ;D wiem że łatwiej jest kupić gotowe wytłoczki na ebayu, ale jak wiadomo człowiek jest istotą stworzoną do rywalizacji  ;) jest osiołek w okolicy który jest w podobnie sposób naprawiony, śmiejąc się z tego stwierdziłem że to zrobię o dwa nieba lepiej także to już płaszczyzna ambicji a nie wygody :)
die kraftrad mechanik

Offline norbert

• Administrator
  • Hero Member
  • nigdy więcej automatycznych ustawień kamery !! :(
    • encyklopedia
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 04, 2014, 11:55:23 pm »
nie wiem czy spawając uzyskasz to samo co wyginając/tłocząc materiał. Materiał spawany jest dużo bardziej podatny na zginanie/ściskanie niż materiał zginany. Możliwe że po zrobieniu kilku km niestety rama będzie wymagała kolejnych poprawek ... a póżniej kolejnych itd. Na Twoim miejscu poszukał bym gotowych kształtowników i zastosował w miejscach gdzie się da. Mechaniki i wytrzymałości materiałów niestety nie oszukasz. Każdy spaw wpływa ujemnie na niektóre własciwości. W tym wypadku nawet sztywnośc może być problemem - tłoczone elementy ramy przenoszą obciążenia na cały motocykl i roznoszą się po całości bo energia nie ma "ujścia". W przypadku spawania energia "znajdzie" spawy i zostanie wykorzystana do ich zniszczenia. Zazdroszczę Ci samozaparcia :)
na początku grożę paluszkiem a potem but. Niech Cie nie zmyli ta słodka buźka - potrafię być wredny.
bmw forum

Offline efefko_BMW

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 23, 2014, 11:03:53 pm »
Rahmen Machen ENDE!!!!!! :) Norbert  ;) dylemat który przetoczyłeś jest trafny i zwiał nie jeden sen z moich powiek, spaw został zeszlifowany do zera równo z grubością oryginalnych wytłoczek co powinno odprężyć spawy. Jednak będę się martwił aby nic nie pękło. wszakże do odważnych świat należy  :D a oto efekty pracy przekładnia główna "zosiowana" ze skrzynią wraz z główką ramy, która została ustawiona przy pomocy patentu mojego freunda ;D    ..... no i ostatnie zdjęcie pożegnanie oryginalnej farby przed piaskowaniem. Teraz czas na renowację całego napędu.
die kraftrad mechanik