Autor Wątek: Skrzynia biegów BMW R4  (Przeczytany 4402 razy)

Offline komar

• Global Moderator
  • Sr. Member
Skrzynia biegów BMW R4
« dnia: Październik 23, 2013, 09:25:51 pm »
Witam.
Siłą rozpędu chciałem umieści zdjęcia jak wygląda prawdziwa skrzynia biegów do BMW R4 (oraz bardzo wczesnych R35). Na przybliżeniach widać sygnatury zaczynające się od "204". Są one nabite na wewnętrznej części lejka zmiany biegów oraz od strony sprzęgła na skrzyni.
Dekiel rozrusznika również jest sygnowany jednak sygnaturę zasłania sprężyna kopniaka.

Offline R35 1937

• Newbie
  • *
    • r35 bj1937 in der Rhön
Odp: Skrzynia biegów BMW R4
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 24, 2013, 12:34:02 am »
Schönes Getriebe, ist es zu Verkaufen?
Pozdrowienia Björn

BMW R35 Bj1937 in der Rhön

Offline komar

• Global Moderator
  • Sr. Member
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 24, 2013, 09:14:28 am »
Nein, ist die Übertragung nicht zum Verkauf.
Es wird renoviert, auf die BMW R35 in Januar 1937 angebracht werden,
Transmission Repair User-Forum gemacht "kolekcjoner_BMW"
Ich wollte dieses Thema zu zeigen, wie die Unterschrift auf dem Getriebe für die BMW R4 und sehr früh BMW R35.

Offline milya141181

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 01, 2014, 03:05:59 pm »
(русский язык) на моей коробке отливка 204 находится вот здесь)

и причем она не набита как у вас !!!!!!  а отлита (объемное изображение а не следы от битков)

Offline komar

• Global Moderator
  • Sr. Member
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 03, 2014, 03:04:00 pm »
Nie rozumiem jezyka. Napisz po angielsku.

Offline Jerzy

• Sr. Member
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 03, 2014, 03:35:28 pm »
Kolega po rosyjsku napisał, że napis 204 znajduje się w miejscu zaznaczonym na czerwono, i że nie jest to jak u ciebie numer nabity cechownikami, ale odlany razem z pokrywką.

Offline komar

• Global Moderator
  • Sr. Member
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 03, 2014, 08:29:57 pm »
Napis na lejku od spodu nie jest nabity ale odlany. Mam też wersje lejków z odlanymi numerami tam gdzie na czerwono zaznaczył kolega. Dwa rodzaje są.

Offline wawafreda

• Hero Member
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 01, 2016, 12:02:33 am »
A może warto by zacząć nowy wątek o lejkach? Ja mam również wytłoczone cyfry na zewnętrznej stronie tak jak zaznaczone na czerwono. Ma ktoś z Was wiedzę jakie były kiedy montowane? Wiem, że trafiały się z wytłoczonym oznaczeniem BMW. Może ktoś rozwinie temat. Będę wdzięczny :D
Fred - przyjaciel zwierząt, z ludźmi bywa różnie he he

Offline komar

• Global Moderator
  • Sr. Member
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 01, 2016, 07:14:57 am »
Z tego co udało mi się zorientować o były 4 typy lejków.
1. z sygnaturą BMW nadlaną przy główce lejka na zewnątrz,
2. z sygnaturami BMW ALG... nadlanymi przy podstawie lejka na zewnątrz,
3. z sygnaturą numeryczną nadlaną wewnątrz lejka o zaczynających się cyfrach 204....  (BMW R4)
4. z sygnaturą numeryczną nadlaną wewnątrz lejka o zaczynających się cyfrach 235....  (BMW R35)
5. bez żadnych sygnatur

Trzy pierwsze typu mogły być mieszane tj. sygnatura wewnętrzna+ zewnętrzna i na pewno stosowane były w R3, R4, R35 przedwojennych.
Typ 4 teoretycznie powinien wystepować tylko w R35 ale jak wiadomo po zmianie modelu R4, R3 na R35 masa części takich jak skrzynie, dyfry, głowice z sygnaturami pozostały w magazynach i przeszły do R35 na początku produkcji.

Może ktoś jest w stanie więcej powiedzieć lub mnie skorygowac to będę wdzięczny.

Offline wawafreda

• Hero Member
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 02, 2016, 02:30:58 pm »
Dzięki za informacje. Już coś wiem. Interesuje mnie jeszcze jedna kwestia. Czy różnica w wytłoczonych numerach dotyczy też roku produkcji. Dokładniej - które do R 35 są przedwojenne, a które powojenne? Mój wygląda tak. http://zmniejszacz.pl/zdjecie/434/5268346_001.JPG

Offline wawafreda

• Hero Member
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 02, 2016, 02:34:31 pm »
Zdjęcie.

Offline steve

• Full Member
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 02, 2016, 05:02:47 pm »
Właśnie miałem pisać, że w liście Komara brakuje typu lejka, który wstawił Wawafreda. Jeżeli chodzi o lejek ze zdjęcia to raczej jest on powojenny. Różnica w odlanych numerach u podstawy tego lejka najprawdopodobniej wynika z różnych okresów produkcji. To co najbardziej rzuca się w oczy to oznaczenie literowe, w Twoim przypadku K+, które zapewne odnosi się do rodzaju formy. Mam kilka takich lejków i na każdym jest odlana inna litera, np. E+, J+, etc. Można dostrzec analogię do oznaczeń odlewanych na powojennych pokrywach zaworowych oraz powojennych blokach silnika, gdzie również występują takie oznaczenia. Z blokami silnika jest odrobinę łatwiej, bo inna litera oznacza jakieś drobne zmiany w odlewie. Temu lejków aż tak nie zgłębiałem.
Moim zdaniem najstarsze są lejki z pozycji 1 i 2 z zestawienia Komara, ale proszę tego nie traktować jako pewnika.

Offline wawafreda

• Hero Member
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 02, 2016, 11:31:11 pm »
Też uważam, że mam powojenny, mimo, że skrzynia przedwojenna. Chciałbym dobrać lejek, który byłby z tego samego okresu. Ale żeby to zrobić, trzeba mieć wiedzę w temacie. Kilka razy pokazywały się najładniejsze lejki z napisem BMW na aukcjach, ale ceny były z kosmosu. Z blokami silników i skrzyń nie ma problemu, bo powojenne były całkiem inne jak przedwojenne i nie ma problemu z identyfikacją. Z resztą ten wątek był już poruszany na forum i zamieszczono sporo zdjęć. Tematu lejków nikt jeszcze nie poruszał, a przydałyby się jakieś zdjęcia. Może ktoś się pokusi o sfotografowanie swoich. Będzie można pobawić się w porównania.

Offline wawafreda

• Hero Member
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 03, 2016, 02:45:21 pm »
Tu jest lejek z napisem BMW. Na drugim zdjęciu lepiej widać numerację rozpoczynającą się od 204......... Zdjęcia zapożyczone z internetu.

Offline wawafreda

• Hero Member
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 03, 2016, 02:47:34 pm »
Tu numeracja od 235...... ale dalej przerwa. Ciekawe czy takie były, czy może ktoś w niewiadomym celu zeszlifował część numeru?