Autor Wątek: Rodzaje tylnych lampek w BMW R35/ R3/ R4  (Przeczytany 5045 razy)

Offline komar

• Global Moderator
  • Sr. Member
Rodzaje tylnych lampek w BMW R35/ R3/ R4
« dnia: Czerwiec 28, 2013, 08:13:21 pm »
Witajcie panowie. Zaciekawił mnie jeden z postów Norberta, że w BMW montowali inne lampy niż żółwiki. Szczerze mówiąc nie podoba mi się ten rodzaj oświetlenia tylnego i chętnie się go pozbędę na coś innego. Czy macie jakieś zdjęcia archiwalne co montowano w R35, R4, R4? Fajnie byłoby aby coś takiego usystematyzować fotografiami/ katalogiem . W każdym ośle można zobaczyć oklepanego żółwia.
Nie jestem w stanie określić rodzaju lampki i czy w danym modelu i roczniku ona powinna występować.

Na początek znalazłem coś takiego:

Offline norbert

• Administrator
  • Hero Member
  • nigdy więcej automatycznych ustawień kamery !! :(
    • encyklopedia
Odp: Rodzaje tylnych lampek w BMW R35/ R3/ R4
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 28, 2013, 10:27:53 pm »
Osprzęt noris/hella też był stosowany - bardzo rzadko ale był. Co najśmieszniejsze można teraz chyba wszystkie podzespoły stosowane w ośle kupić o połowę tańsze norisowskie/hellowskie niż boschowskie.Przyczyna jest jedna - bosch był głównym dostawcą części do bmw ( chyba wszystkich modeli ) a osprzęt w ogromnej mierze był uniwersalny - więc "podchodzi" też do droższych maszyn niż nasze osiołki i stąd ceny/ Fotka z instrukcji z września 39 roku - strona 40 . Na 100% nie jest to żółwik chociaż kilka stron dalej już jest
na drugiej focie r35 na ruskich blachach ale wygląda na oryginał - lampka wygląda jak hella z cymbała
na trzeciej juz paluszek
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 03, 2013, 03:41:04 pm wysłana przez norbert »
na początku grożę paluszkiem a potem but. Niech Cie nie zmyli ta słodka buźka - potrafię być wredny.
bmw forum

Offline komar

• Global Moderator
  • Sr. Member
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 30, 2013, 03:04:14 pm »
czy waszym zdaniem można mieszać osprzęt? mając sygnał bosch, lampę przednią bosch a lampe
 tylną dać helle ? tak jak norbert wspomina praktycznie wszyscy mają boscha przy oslach . macie może zdjęcia mocowania tylnego paluszka do blotnika ? przegladalem katalogi i do r3 każą montować żółwia . wcześniejsze r4 sprzed 36roku mają paluszki na tyle.

Offline wawafreda

• Hero Member
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 27, 2015, 03:37:29 pm »
Odnośnie lampek tylnych to Norbert ma rację - też mam takie zdjęcie w katalogu jak również oryginalny klosz do takowej. Widziałem też zdjęcia z epoki na których osły miały montowane paluszki i nie ma w tym nic nadzwyczajnego biorąc pod uwagę, że np w R 12 produkowanej równolegle z R 35 zakładano właśnie paluszki. Również nie lubię żółwików i u mnie będzie paluch boscha. W katalogach są zazwyczaj elementy najczęściej stosowane, ale to nie wyklucza montowania w fabryce innych np Norisa, który robił też aparaty zapłonowe do osła.
Fred - przyjaciel zwierząt, z ludźmi bywa różnie he he

Offline huberto

• Full Member
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 27, 2015, 07:20:05 pm »
W katalogach są zazwyczaj elementy najczęściej stosowane, ale to nie wyklucza montowania w fabryce innych np Norisa, który robił też aparaty zapłonowe do osła.

Dokładnie, też tak uważam.
Mam "kilka fotek" osiołków i rzeczywiście tylne lamki są różne choć motocykle nie wyglądają na przerabiane. Żółwiki spotyka się stosunkowo rzadko. Poza tym trudno by było wytłumaczyć masową skalę przerabiania tylnych lampek w tamtych czasach.

Offline luki213

• Hero Member
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 31, 2015, 01:04:05 pm »
Może często ulegały uszkodzeniom jak to zwykle jest narażony tył pojazdów mechanicznych, zwłaszcza w wojsku gdzie nie koniecznie dbano o motocykl, a lampka tylna musiała być żeby ktoś nie wjechał w pojazd więc montowano jak ktoś trafnie to kiedyś ujął co było. Być może do R35 brano od zużytych i uszkodzonych R4 lampki i inne podzespoły. Bardziej opierałbym się na zdjęciach motocykli w cywilnych rękach gdzie szanse na uszkodzenie lub zniszczenie podzespołów były mniejsze niż w wojsku a i właściciel prędzej by poleciał do serwisu kupić prawidłową część zamienna niż w wojsku i to podczas wojny. W wojsku jak to w wojsku. Kto podczas wojny uszkodził lampkę i montował tą samą? Jak nie było to zakładali każdą byle była i działała, brano ze starych motocykli, uszkodzonych lub zniszczonych.

Offline Jerzy

• Sr. Member
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 31, 2015, 03:13:38 pm »
Dla czego właściciele montują żółwiki do osła? To proste. Tak jest w katalogu modeli i katalogu części z 1938 i 1939 r.
Lampka ta pojawiła się wraz z nową linią modeli dwucylindrowych (R5 i R6) i stopniowo trafiała do innych, starszych modeli. Tak było z R4 i R12 z końca produkcji. Od 1937 r lampki te trafiały do R20, R23, R35 i kolejnych dużych modeli R71, 61,51.
Myślę, że nie ma się co sugerować zdjęciami, zwłaszcza egzemplarzy wojennych, bo często przedstawiają motocykle po wymianach osprzętu , z wstawionymi częściami od innych pojazdów, czyli tego co było pod ręką. Lampki Bosch typu palec na pewno montowano w R2 i R4, pewnie i w R35 w początkach produkcji. Ale oglądając zdjęcia z fabrycznego katalogu modeli z 1938-39 r. to przedstawione w nim motocykle mają lampki tzw żółwiki.

Offline harleymr

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 01, 2015, 10:09:36 pm »
Witajcie,a czy ktos z was ma jakies fotki z mocowaniem paluszka Boscha na tylnym błotniku i tablicy.Uchwyt do palucha mam ale jak przymocowac tablice

Offline mauser1984

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 25, 2016, 08:18:36 pm »
Witam,
podzielę się obserwacjami dotyczącymi tylnej lampy w moim motocyklu.
Tylny błotnik ma prawie 100% oryginalne malowanie i nie ma w nim żadnych śladów bo zaślepianych otworach. Z tego faktu wnioskuję, że nie był na nim montowany "żółwik" wraz z całą podstawą. Do błotnika, poza odblaskiem w dolnej części, mocowana była oprawa od lampy ФП-7 np z Iża-49 na podstawie z lampy do EMW-R35/AWO SIMSON (wczesny model). Po odkręceniu wspomnianej podstawy okazało się, że na błotniku pozostał pod nią błyszczący lakier.
Wydaje mi się że lampa montowana w pierwszych EMW była montowana także w ostatnich BMW i była w fabrycznym wyposażeniu mojego egzemplarza .
Mój motocykl wyprodukowany został w 1950 roku.
Pozdrawiam.

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 27, 2016, 08:29:17 pm wysłana przez mauser1984 »

Offline komar

• Global Moderator
  • Sr. Member
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 26, 2016, 02:58:33 pm »
Spotkałem się z przedwojennymi światłami tylnymi typu żółwik tradycyjny jak również żółwik Helli (jak w Iżu, M72, DKW NZ itp) W katalogu BMW R35 jest tego rodzaju lampka więc uważam że śmiało można zakładać. Będzie to lepiej wyglądało.
Co do Paluszka widziałem tylko na motocyklach R4 I, II serii. Seria IV jak i BMW R3 miało tradycyjne lampy

Offline mauser1984

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 27, 2016, 09:11:29 pm »
Z katalogu wynika, że jest to lampa do EMW. Okazuje się, że była też prawdopodobnie na wyposażeniu późnych BMW.