Autor Wątek: Numery na ramie w przedwojennych osłach  (Przeczytany 13137 razy)

Offline Andy BMW R35

• Full Member
  • Osioł jaki jest każdy widzi...
Odp: Numery na ramie w przedwojennych osłach
« Odpowiedź #30 dnia: Październik 16, 2015, 01:39:53 pm »
Witam, to i ja dodam coś do siebie. Poczytałem i popatrzyłem gdzie się da i wnioski nasuwają się same.
1. W ramach przedwojennych numery nabijano na boku, a w powojennych na górze.
2. Wszystkie przedwojenne numery charakteryzują się jednolitą czcionką, której nie spotkałem na podrobionych ramach.
3. Numery nabijane są dosyć równo i dokładnie w przewidzianym na to miejscu na ramie.
4. Wszystkie przedwojenne ramy do BMW R35 rozpoczynały numerację od cyfry 3, a powojenne od cyfry 2.
5. Nie wiem nic na temat tego od kiedy wprowadzono i czy w ogóle oryginalnie nabijano po bokach numerów ramy okrągłe logo BMW.
Dołączam dwa zdjęcia ram, pierwsza (od mojego Osiołka) wypiaskowana z 1937 roku, druga, chyba jeszcze w oryginalnym malowaniu z 1938 roku. Na żadnej nie widać logo BMW.

« Ostatnia zmiana: Październik 18, 2015, 03:08:39 pm wysłana przez Andy BMW R35 »

Offline Andy BMW R35

• Full Member
« Odpowiedź #31 dnia: Październik 17, 2015, 11:02:42 pm »
Po jeszcze dokładniejszej analizie zdjęć i roczników dochodzę do wniosków, że logo BMW po bokach numerów ram zaczęto nabijać dopiero w 1939 roku.
Ramy, które prezentowałem oraz ramy prezentowane przez matximbrat oraz Przemka to ramy z lat 1937-1938 gdzie nie ma nabitych logo BMW,
natomiast ramy prezentowane przez Norberta i Komara to ramy z lat 1939-1941 z logo BMW po bokach.
W każdym przypadku miejsce umieszczenia numeru oraz czcionka są zgodne z oryginalnym wzorcem i nie ma powodu podejrzewać, że są fałszywe.
« Ostatnia zmiana: Październik 17, 2015, 11:05:29 pm wysłana przez Andy BMW R35 »

Offline komar

• Global Moderator
  • Sr. Member
« Odpowiedź #32 dnia: Październik 18, 2015, 12:42:03 pm »
Na ramie mojej R3 z 1936 nie ma loga przy numerze. Widziałem natomiast u mojego kolegi takie logo na ramie w R2. Zapewne trochę to namiesza w twoich analizach ale ciekawie kombinujesz. Ja się nad tym nigdy nie zastanawiałem i z miłą chęcią dowiem się czegoś nowego.

Offline Andy BMW R35

• Full Member
« Odpowiedź #33 dnia: Październik 18, 2015, 03:06:54 pm »
Jeśli chodzi o BMW R2 i R3 i R4 to nie wypowiadam się bo nie siedzę w temacie.
Po fotografii ramy BMW R23 Komara widać, że logo BMW pojawiało się od czasu do czasu na różnych ramach.
Być może w trakcie produkcji ktoś dawał sygnał do nabijania logo i tak to szło.
Nie doszukiwał bym się w tym jakiegoś większego porządku, po za tym, że logo nabite na ramie BMW R35 może być kolejną wskazówką na drodze do
ustalania jej autentyczności i rocznika, w którym została wykonana.
Na marginesie, coś się we mnie burzy gdy widzę okaleczone ramy i silniki z przebitymi numerami aby tylko stworzyć złudzenie posiadania motocykla przedwojennego.
O ileż dumniej i uczciwiej jest pozostać przy oryginalnych numerach by na koniec powiedzieć: to jest autentyczny silnik z roku 1948 i rama z 1949....
Tak więc drogi Komarze:-) nie wiele się namieszało w moich wnioskach. Dziękuję za uwagi.
« Ostatnia zmiana: Październik 18, 2015, 03:13:45 pm wysłana przez Andy BMW R35 »

Offline huberto

• Full Member
« Odpowiedź #34 dnia: Październik 18, 2015, 05:04:21 pm »

Na marginesie, coś się we mnie burzy gdy widzę okaleczone ramy i silniki z przebitymi numerami aby tylko stworzyć złudzenie posiadania motocykla przedwojennego.
O ileż dumniej i uczciwiej jest pozostać przy oryginalnych numerach by na koniec powiedzieć: to jest autentyczny silnik z roku 1948 i rama z 1949....

Też tak uważam. Ja swojego osła kupiłem w 2001 r. i jak zwykle to bywa był bez dokumentów. Na szczęście numery ramy, silnika i skrzyni oraz tabliczka znamionowa były od kompletu i na 100 % oryginalne. Problem z pozoru pojawił się z rejestracją. Bardzo często namawiano mnie na poszukanie papierów, przebicie itd. i po kłopocie. Na samą myśl o zniszczeniu tych numerów pojawiały się ciarki. Postanowiłem przejść drogę na rejestrację na zabytek. Okazało się to bardzo łatwe .... Do dzisiaj się cieszę , że nie dałem się namówić na ten szwindel ....
Andy w 100% popieram.

Offline pakastor

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #35 dnia: Październik 28, 2016, 12:48:11 am »
Nr ramy na moim osiołku zaczyna się od litery P i cyfry 9 a potem jeszcze cztery cyfr.
Może ktoś pomoże mi rozwikłać zagadkę który to rok, bo w wątku z tabliczkami znamionowymi widziałem tabliczkę na której jest taki nr do R35 z 1934. Niestety ojciec mówił mi, że jak odkupił ten motor ponad 40 lat temu to ktoś mu skradł oryginalną tabliczkę. 

Offline Jerzy

• Sr. Member
« Odpowiedź #36 dnia: Październik 28, 2016, 05:28:37 am »
Rama od BMW R4 z roku 1934, numery w zakresie P8001 do P10010.

Offline steve

• Full Member
« Odpowiedź #37 dnia: Październik 28, 2016, 12:04:11 pm »
Nr ramy na moim osiołku zaczyna się od litery P i cyfry 9 a potem jeszcze cztery cyfr.
Może ktoś pomoże mi rozwikłać zagadkę który to rok, bo w wątku z tabliczkami znamionowymi widziałem tabliczkę na której jest taki nr do R35 z 1934. Niestety ojciec mówił mi, że jak odkupił ten motor ponad 40 lat temu to ktoś mu skradł oryginalną tabliczkę. 
Najlepiej będzie jak wstawisz zdjęcia tej ramy, wtedy może ktoś powie coś więcej. Dobrze by było gdyby to było zdjęcie główki ramy z widokiem od przodu i od góry oraz zdjęcie belki/ belek pod siedzeniem i mocowań sprężyn siedzenia.
« Ostatnia zmiana: Październik 28, 2016, 12:06:34 pm wysłana przez steve »

Offline pakastor

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #38 dnia: Październik 28, 2016, 02:29:56 pm »
 Ok zdjęcia wstawię jak najszybciej, a co do ramy od R4 to czy było tak jak gdzieś przeczytałem, że początkowo na pozostałych z produkcji ramach od R4 montowano R35 ?

Offline Jerzy

• Sr. Member
« Odpowiedź #39 dnia: Październik 29, 2016, 08:36:44 am »
Wątpię by tak było, że ramy z R4 montowano do R35. Powód jest jeden - R35 jest naturalnym następcą R3 a nie R4. Prędzej ktoś w dawnych latach unowocześnił R4 zakładając przód od R35 i ew. wstawiając silnik z tego modelu. Życie jest bogatsze od naszej wyobraźni, a kiedyś też robiono różne składaki, które teraz są zagadkami dla nas. ;)

Offline awtowelo

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #40 dnia: Listopad 02, 2016, 09:43:31 am »
Musimy pamiętać, że przedwojenne BMW często miały za sobą ciężką służbę wojskową. Na zdjęciach z okresu II wojny często widać motocykle naprawione w bardzo prowizoryczny sposób - zawieszenie mogło zostać wymienione w tamtym okresie. Druga możliwość to okres powojenny gdy do BMW R35 można było kupić dowolną część w sklepie "Motozbytu". Nic nie stało na przeszkodzie by kupić kompletne przednie zawieszenie teleskopowe i dokonać wymiany, szczególnie gdy był to motocykl służbowy (koszt zakładu pracy).