Autor Wątek: Ustawianie zapłonu i zaworów  (Przeczytany 4391 razy)

Offline KK

• Full Member
Ustawianie zapłonu i zaworów
« dnia: Marzec 14, 2013, 12:55:36 pm »
Witam, dużymi krokami zbliżam się do odpalenia motocykla, wczoraj posprawdzałem wszystkie elementy przed odpaleniem i zauważyłem dziwną rzecz.
Przyśpieszając zapłon (aparat zapłonowy maksymalnie podciągnięty do góry), iskra pojawia się pod koniec cyklu sprężania - czyli teoretycznie ok.
Opóźniając zapłon (aparat zapłonowy maksymalnie w dół), iskra pojawia się w połowie cyklu sprężania.

Takie "zachowanie" jest normalne ? Dla pewności wczoraj sprawdziłem ustawienia kół rozrządu - są ok.
« Ostatnia zmiana: Marzec 25, 2015, 01:55:32 pm wysłana przez komar »

Offline Jerzy

• Sr. Member
Odp: Zapłon
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 14, 2013, 04:07:31 pm »
Jak najbardziej jest to prawidłowe. Spalanie mieszanki w cylindrze odznacza się pewną bezwładnością dla tego przy normalnej pracy silnika początek zapłonu przypada przed dojściem tłoka do GMP, nawet o ok 1/2 do 1/3 skoku.

Offline KK

• Full Member
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 14, 2013, 09:22:48 pm »
W sumie już sam nie wiem. Próbowałem dzisiaj odpalić moto, 2 razy szczelił w gaźnik, odpalić się nie udało

Offline Jerzy

• Sr. Member
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 15, 2013, 01:29:46 pm »
W ośle wielkiej filozofii nie ma. Trzeba tylko przestrzegać zasad: luzy zaworowe 0,05-0,1 mm na zimnym, przerywacz 0,4-0,6 mm (istotne by zmieścić się w tych granicach, bo zwiększenie lub zmniejszenie przerwy przestawia punkt zapłonu). Koła rozrządu ustawione według znaków fabrycznych. Jeśli to wszystko będzie spełnione silnik zaskoczy nawet na szmacie nasączonej benzyną wetkniętej do kolektora ssącego. Dla sprawdzenia zapłonu trzeba maksymalnie przyśpieszyć zapłon (ściągnąć manetkę) i po podłączeniu żarówki do kabelka odchodzącego do cewki zapłonowej (jeden koniec do przewodu, drugi do masy) obserwować kiedy nastąpi rozchylenie się styków przerywacza - żarówka zaświeci się. W tym położeniu tłok powinien znajdować się 12 mm od GMP. Jeśli jest inaczej to najprawdopodobniej źle ustawione są koła rozrządu, najczęściej chodzi o przesunięcie o 1 ząbek. To cała wiedza na temat odpalania osła.

Offline KK

• Full Member
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 16, 2013, 07:51:54 pm »
W ośle wielkiej filozofii nie ma. Trzeba tylko przestrzegać zasad: luzy zaworowe 0,05-0,1 mm na zimnym, przerywacz 0,4-0,6 mm (istotne by zmieścić się w tych granicach, bo zwiększenie lub zmniejszenie przerwy przestawia punkt zapłonu). Koła rozrządu ustawione według znaków fabrycznych. Jeśli to wszystko będzie spełnione silnik zaskoczy nawet na szmacie nasączonej benzyną wetkniętej do kolektora ssącego. Dla sprawdzenia zapłonu trzeba maksymalnie przyśpieszyć zapłon (ściągnąć manetkę) i po podłączeniu żarówki do kabelka odchodzącego do cewki zapłonowej (jeden koniec do przewodu, drugi do masy) obserwować kiedy nastąpi rozchylenie się styków przerywacza - żarówka zaświeci się. W tym położeniu tłok powinien znajdować się 12 mm od GMP. Jeśli jest inaczej to najprawdopodobniej źle ustawione są koła rozrządu, najczęściej chodzi o przesunięcie o 1 ząbek. To cała wiedza na temat odpalania osła.
Bardzo dziękuję za odpowiedź, udało się. Motor odpalił, na dniach wrzucę film

Offline Jerzy

• Sr. Member
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 17, 2013, 09:51:33 am »
No to gratuluję sukcesu.

Offline norbert

• Administrator
  • Hero Member
  • nigdy więcej automatycznych ustawień kamery !! :(
    • encyklopedia
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 17, 2013, 11:05:05 am »

Bardzo dziękuję za odpowiedź, udało się. Motor odpalił, na dniach wrzucę film
Pierwszy który odpalił osiołka dzięki pomocy uzyskanej na forum STAWIA !!!!!
:laola: :laola: :laola: :laola: :laola: :laola:
« Ostatnia zmiana: Marzec 17, 2013, 11:07:05 am wysłana przez norbert »
na początku grożę paluszkiem a potem but. Niech Cie nie zmyli ta słodka buźka - potrafię być wredny.
bmw forum

Offline KK

• Full Member
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 17, 2013, 08:13:44 pm »
Przy najbliższej okazji!, bez pomocy bym sobie nie poradził

Offline Maximus

• Newbie
  • *
Odp: Ustawianie zapłonu i zaworów
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 04, 2016, 09:31:07 pm »
nie chciałem zakładać nowego tematu więc pisze tutaj..jestem w trakcie ustawienia zapłonu, z tego co zrozumiałem to na przyspieszonym zapłonie  zwarcie styków ma nastąpić 12 mm przed górnym położeniem tłoka, u mnie natomiast następuje sporooo wcześniej, sprawdziłem znaki na kołach rozrządu  strzałki skierowane do siebie.

Przy ustawieniu tłoka 12 mm przed górnym położeniem aparat zapłonowy wygląda tak ...kręce nie w tą strone, źle coś zrozumiałem czy jednak coś z rozrządem... ?

« Ostatnia zmiana: Październik 05, 2016, 10:18:59 pm wysłana przez Maximus »

Offline Jerzy

• Sr. Member
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 05, 2016, 09:39:11 am »
Nie wiem czy tylko u mnie ale ja nic nie widzę.

Offline Maximus

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 05, 2016, 06:28:07 pm »
« Ostatnia zmiana: Październik 05, 2016, 10:19:43 pm wysłana przez Maximus »

Offline Jerzy

• Sr. Member
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 05, 2016, 09:04:06 pm »
No niestety nic się nie zmieniło  >:(

Offline Maximus

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 05, 2016, 10:22:48 pm »
wstawiłem zdjecia na inna strone i podmieniłem linki  mam nadzieje ze w końcu widać  :P

Offline steve

• Full Member
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 05, 2016, 11:53:34 pm »
Widać, widać :D
Co miałeś na myśli pisząc, że strzałki na kołach rozrządu są skierowane do siebie - czy są zwrócone do siebie grotami czy po prostu są skierowane w jednym kierunku (obie w jedną stronę)? Bo myślę, że problem może leżeć właśnie w ustawieniu rozrządu.

Offline Jerzy

• Sr. Member
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 06, 2016, 05:42:24 am »
To co widać na zdjęciu świadczy, że z rozrządem jest coś nie tak. Albo znaki nie pokrywają się, albo są źle nabite. Miałem kiedyś koło rozrządu z nowej produkcji, które miało niewłaściwie zrobiony znak. Zawsze trzeba też przed założeniem pokrywy sprawdzić ci po kilkakrotnym przekręceniu silnika znaki się pokrywają w suwie sprężania (czasem ludzie się mylą  ;) ). Sądzę, że masz przesunięcie o 1 ogniwo/ząbek. Nawet jeśli sprawdzenie pokaże, że znaki się pokrywają to trzeba to skorygować bo będziesz miał problemy z zapalaniem.