Autor Wątek: Ramy bmw R3 R35 R4 EMW  (Przeczytany 11968 razy)

Offline norbert

• Administrator
  • Hero Member
  • nigdy więcej automatycznych ustawień kamery !! :(
    • encyklopedia
Ramy bmw R3 R35 R4 EMW
« dnia: Listopad 24, 2012, 03:45:53 pm »
Ramy do "osiołków" Czarna r35 rocznik 48, środkowa r35 rocznik 39 i trzecia r4
« Ostatnia zmiana: Listopad 28, 2012, 07:38:49 am wysłana przez norbert »
na początku grożę paluszkiem a potem but. Niech Cie nie zmyli ta słodka buźka - potrafię być wredny.
bmw forum

Offline wawafreda

• Hero Member
Odp: Ramy bmw R3 R35 R4
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 25, 2012, 08:47:25 am »
W mądrej książce, którą posiadam jest podane, że były cztery rodzaje ram. Roczniki - 1937 to ta, która na Twoim zdjęciu ma nity w główce i u góry dodatkowe "języczki", 1937 - 1940 seria "0" bez nitów z otworem bocznym przegiętym, seria "1" 1945 - 1950 ze wzdłużnym spawem główki i brzydko wspawanymi miskami i seria II i III elegancko pospawana bez otworów na wkręty tabliczki znamionowej od 1950. Jakoś zapomnieli o ramie z nitami bez języczków jaka jest po środku na Twoim zdjęciu. Zdjęcie z książki prześlę Ci na maila.
Fred - przyjaciel zwierząt, z ludźmi bywa różnie he he

Offline wawafreda

• Hero Member
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 25, 2012, 01:24:20 pm »
Zdjęcie z książki

Offline kolekcjoner BMW

• Sr. Member
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 27, 2012, 10:09:15 pm »
witam czy możesz podać jaka to książka i czy jest możliwość nabycia jej?
Pozdrawiam Jarek.

Offline Jerzy

• Sr. Member
Odp: Ramy bmw R3 R35 R4 EMW
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 28, 2012, 07:53:17 am »
Zapewne to : "BMW R-35: BMW und EMW R-35 Geschichte - Eisernes aus Eisenach (Historia BMW i EMW R-35 - Żelazny z Eisenach) - Andy Schwietzer, Bodensteiner Verlag 2010, wyd. 3 poprawione, język niemiecki, 170 str, format 28,5x21 cm, waga 0,95 kg, kredowy papier, twarda oprawa - historia motocykla BMW R-35 pokazana od początku produkcji w Niemczech przedwojennych, przez okres wojny, aż do końca produkcji już po II wojnie w NRD, historia zmiany nazwy, wykaz najpewniejszych elementów do identyfikacji, nazewnictwa, kolorów lakierów; dane techniczne, wózki boczne, przedruk w całości instrukcji obsługi EMW R-35/3 i katalogów części BMW R-35 (powojenny pod zarządem AWTOWELO) oraz IFA-EMW R-35/3 - bogato ilustrowana archiwalnymi zdjęciami" - dostępna na allegro.

Offline wawafreda

• Hero Member
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 03, 2012, 01:44:55 pm »
Jerzy oczywiście ma rację. Tylko jedno ale! Uwaga - we wcześniejszych wydaniach tej książki nie ma strony ze zdjęciami ram! Minusem jest to, że poświęcono ją głównie produkcji powojennej. No cóż - na bezrybiu i rak - ryba!

Offline Leszek

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 26, 2013, 01:03:57 pm »
pragnął bym wspomnieć o jeszcze jednym typie ramy bedacy czym. Pochodzi z motocykla wyprodukowanego 22.11.1937. Pierwotnie była to wersja wojskowa. Posiada ona nity jednak bez wspomnianych "języczków". Dodatkowo posiada układ otworów identyczny jak w ramie od r4, tzw. gumowe odbojniki. Może to radosna twórczość poprzedniego właściciela, ale tego nie jestem już w stanie ustalić.

ZAPRASZAM DO POWITALNI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!przedstawić się :)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 26, 2013, 03:25:06 pm wysłana przez norbert »

Offline sidecar

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 26, 2013, 01:28:43 pm »
Ja miałem taka ramę (obcięta z tyłu) , motocykl z 1937 r nr 3020XX. Załatwiłem sobie taką sama oraz  widziałem tez taka na bazarze w Łodzi w stanie agonalnym co prawda, ale układ główki był ten sam. Zatem jest to pełen oryginał, żadna przeróbka (mimo iz nie ma tej wersji w książce która jest gdzieś tu  wklejana).
Wojtek.

Offline efefko_BMW

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 08, 2014, 06:10:27 am »
zgadzam się, Przepraszam ciebie Norbert za offtop na powitalni. chcę rozwiać wątpliwości kolegi co do mojej ramy, też jest ten sam układ otworów co w r4, jedni twierdzą że po zakończeniu serii r4 do pierwszych osłów z 37 r. "wsadzano" pozostałe ramy z magazynu. ale wątpie. u mnie po jakimś niby wpust wygląda na fabryczny.  wszakże mój mentor wskazał że jest to przedwojak.
die kraftrad mechanik

Offline norbert

• Administrator
  • Hero Member
    • encyklopedia
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 08, 2014, 06:49:28 am »
nie przepraszaj , każdemu może się zdarzyć ;). Ramę ( to co pozostało ) najprawdopodobniej jest przedwojenne . Co do twoich wątpliwości to już wielu je rozwiało - części a także ramy od r4 montowano w pierwszych osłach.
na początku grożę paluszkiem a potem but. Niech Cie nie zmyli ta słodka buźka - potrafię być wredny.
bmw forum

Offline efefko_BMW

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 09, 2014, 04:37:51 pm »
Ptaszki ćwierkają Norbercie, że jesteś w stanie mi pomóc z ogonami ramy. jaka dla mnie to nic strasznego. widziałem osła tak posmarkanego że wydało mi się iż to replika ramy  :). wszakże nie taki diabeł zły jak go malują.
die kraftrad mechanik

Offline awtowelo

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 09, 2014, 10:11:57 pm »
Z różnych względów najbardziej sobie cenię powojenne wersje osiołka, jednak muszę przyznać, że i mnie udzieliła się forumowa skłonność do zwracania szczególnej uwagi na przedwojenne części tych motocykli. Efekt jest taki, że w moim prywatnym złomowisku (zwanym także - nieco na wyrost - kolekcją klasycznych motocykli wraz z zapleczem warsztatowym i częściami zamiennymi - wersja dla Teściowej :) )  znalazłem m. in. taką oto ramę, która w książce cytowanej przez Freda (zdjęcie w prawym górnym rogu) jest określana jako rama z lat 1937-1940. Rama nie jest w idealnym stanie, ale pozwalam sobie zamieścić trzy zdjęcia bo takiej (przedwojenna bez nitów) jeszcze nie było. Rozstaw między wierzchołkami kłów trzymających pompkę - 38 cm. Po wykonaniu zdjęć zdarłem lakier w prawej dolnej części ramy (tuż przed dyfrem), ale numerów ramy, ani ich pozostałości nie znalazłem...

Offline awtowelo

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 09, 2014, 10:20:24 pm »
Co sądzicie o oryginalności tej ramy?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 10, 2014, 07:56:08 pm wysłana przez awtowelo »

Offline norbert

• Administrator
  • Hero Member
    • encyklopedia
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 09, 2014, 11:07:11 pm »
Ptaszki ćwierkają Norbercie, że jesteś w stanie mi pomóc z ogonami ramy. jaka dla mnie to nic strasznego. widziałem osła tak posmarkanego że wydało mi się iż to replika ramy  :). wszakże nie taki diabeł zły jak go malują.

nie ma sensu - taniej kupisz ramę w dobrym stanie. Koszt remontu przewyższa koszt zakupu.
bmw forum

Offline efefko_BMW

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 11, 2014, 12:01:26 pm »
nie nie jest koszt wysoki gdyż mam dostęp do dobrze wyposażonego warsztatu. koszt dobrej ramy to przedział 1,5 tys do 3 tys. ja kupiłem zwłoki osła z uszkodzoną skrzynią plus drugi blok bez głowicy i trzy wały za 1,8 tys. w chełmskim klubie jest około 7 osiołków, nie jeden jest robiony po kosztach i w niskiej cenie.
zrobię te ramę  ;) kolega co przez jego przewineły się 4 sokoły i masa osłów stwierdził ze to rama z ogranicznikiem na glówce, czyli do R4 . Więc moim zdaniem WARTO to robić. foty z napraw niedługo.
die kraftrad mechanik