Autor Wątek: Klakson BOSCH i jego mocowanie  (Przeczytany 10675 razy)

Offline kris

• Full Member
    • BARDOS
Klakson BOSCH i jego mocowanie
« dnia: Styczeń 18, 2013, 07:42:11 pm »
Mam pytanie jak jest mocowany klakson w osle jezeli u mnie na gzymsie w skrzyni nie ma żadnych szpilek gdzie można przykręcić
łacznik do klaksonu.

Na zdjeciu modele klaksonu BOSCH

Offline norbert

• Administrator
  • Hero Member
  • nigdy więcej automatycznych ustawień kamery !! :(
    • encyklopedia
Odp: Klakson BOSCH i jego mocowanie
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 19, 2013, 07:22:18 pm »
hejka
w ostatnich osłach i emw klakson był montowany pod siedzeniem kierowcy na tej wytłoczce do której mocuje się siedzenie. Dziwne że nie możesz przymocować do skrzyni :-[.
na początku grożę paluszkiem a potem but. Niech Cie nie zmyli ta słodka buźka - potrafię być wredny.
bmw forum

Offline kris

• Full Member
    • BARDOS
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 20, 2013, 11:44:03 am »
Zdjecie mojej skrzyni, gzyms jest, szpilek do mocowania nie ma.?!

Offline norbert

• Administrator
  • Hero Member
    • encyklopedia
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 20, 2013, 05:54:21 pm »
ajjj masz problem. wywierć 2 otwory, wkręć szpilki i po problemie.
na początku grożę paluszkiem a potem but. Niech Cie nie zmyli ta słodka buźka - potrafię być wredny.
bmw forum

Offline kris

• Full Member
    • BARDOS
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 13, 2013, 11:18:53 am »
Klakson  BOSCH FD 6 D 2, srednica 12,5cm 6V
« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2013, 11:21:30 am wysłana przez kris »

Offline norbert

• Administrator
  • Hero Member
    • encyklopedia
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 13, 2013, 11:36:49 am »
a skąd masz pewność że to FD 6 D2 ? :P
bmw forum

Offline kris

• Full Member
    • BARDOS
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 13, 2013, 11:47:38 am »
bo mam go u siebie :P i wszystko sie zgadza wg katalogu, tego co wyslalem powyżej. tylko musi byc caly malowany na czarno

chyba ze to co innego, ale jest sygnowany przez BOSCH i pasuje do tego modelu z TEGO katalogu ;)
« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2013, 11:52:52 am wysłana przez kris »

Offline norbert

• Administrator
  • Hero Member
    • encyklopedia
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 13, 2013, 12:56:14 pm »
to w takim razie mój jaki ma symbol ?
bmw forum

Offline kris

• Full Member
    • BARDOS
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 13, 2013, 01:51:23 pm »
Witam, wyglada identycznie jak mój, co do symbolu twojego to nie wiem, nie mam zadnego katalogu zawierającego ten model.
moze ktos z forumowiczów pomoże?
« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2013, 01:53:44 pm wysłana przez kris »

Offline norbert

• Administrator
  • Hero Member
    • encyklopedia
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 13, 2013, 03:24:45 pm »
u mnie na tabliczce jest FD6D S10 i najprawdopodobniej jest oryginalna ( w takim stanie go kupiłem ) ale co do klaksonów stosowanych w osle - niech wypowie się ktoś mądrzejszy ode mnie. Ja kompletnie zgłupiałem -szukałem klaksonu gdzie z tyłu obudowy wychodzi jedna śruba , i za pomocą specjalnego uchwytu mocuje się ten klakson do obudowy skrzyni biegów. My posiadamy klaksony w których z tyłu obudowy wychodzą 4 tulejki do których za pomoca wkrętów mocuje się podkładki amortyzujące i z tych podkładek wychodzi śruba do mocowania , Jaki ma być klakson w ośle ? .Mój już 2 razy prawie sprzedałem ale wycofałem się w ostatniej chwili bo znaleźć coś takiego w takim stanie to "rarytas"
Fota przed chromowaniem  obudowy -cały zapaćkany smarem dlatego przetrwał w takim stanie :)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 05, 2014, 05:01:06 am wysłana przez norbert »
bmw forum

Offline pw1000

• Sr. Member
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 13, 2013, 08:41:26 pm »
Witam
Według mojej wiedzy; w osłach przedwojennych były stosowane sygnały boscha "małe" i "duże", mocowane na jedną śrubę do blachy podwójnej (pomiędzy blachami tulejki szer. około 7 mm) sprężynującej i potem do uchwytu do skrzyni biegów. Te z blachami sprężynującymi (jak w czerwonym) były modelami sygnałów stosowanymi w większych niemickich motocyklach.
W powojennych były "duże"-12,5cm  boscha (dokładniej - wzorowane na boschu), na początku produkcji z sygnaturą boscha-szpulką, po 1950/51 bez szpulki boscha.(były to sygnały trochę delikatniejsze od przedwojennych-cieńsza blacha).
Co do klaksonu boscha czerwonego na forum, to z tyłu brakuje podkładek pod śruby mocujące i oryginalnych śrub mocujących blachę sprężystą - takich jak w dolnym czarnym klaksonie Norberta, natomiast w czarnym powinny być inne śruby mocujące panel przedni (taki kształt jak w czerwonym i tym z panelem w chromie).
Co do tabliczek i napisów na nich, to muszę sprawdzić w swoich, co do sygnałów boscha mocowanych na jedną śrubę, to chyba będzie z jeden/dwa w plusie u mnie na półce, ale to temat za jakiś czas (muszę sprawdzić co tam jest ale na pewno są powojenne)
Paweł

Offline norbert

• Administrator
  • Hero Member
    • encyklopedia
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 13, 2013, 08:49:42 pm »
piszę się na jeden z "plusów" - jak by co może być bez dekielka ale jak by miał tabliczkę było by git. Te śruby i w czarnym i chromowane to te same śruby ale wcześniej były zawalone smarem :).Jak możesz wrzuć jakieś fotki bo ja z klaksonami walczę już rok czasu i dalej nic nie wiem.
bmw forum

Offline pw1000

• Sr. Member
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 13, 2013, 09:15:19 pm »
Ok,  ;) ale fotki dopiero w piątek wieczorem, jutro od rana do 17 w robocie, co do śrub to powinny być płaskie i szerokie łby (takie kapciowate) :-\

Offline Jerzy

• Sr. Member
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 14, 2013, 07:02:02 am »
Mam takie wrażenie, że spór o szczegóły powyższych klaksonów jest nieco chybiony. Te klaksony, o tym symbolu na tabliczce robiono przez bardzo długi okres, co najmniej kilkanaście lat. Takie klaksony stosowano w bardzo wielu motocyklach i samochodach i była to naprawdę produkcja masowa. Sam miałem kilka sztuk (na przestrzeni 25 lat) i miały ogólnie identyczny wygląd, ale różniły się np. opisami na deklielku przednim (sama szpulka BOSCH, szpulka z grawerowaną nazwą, j.p + informacje o kraju produkcji), jedne miały wkręty mocujące pokrywkę z łbem kulistym inne z płaskim. Wkręty widziałem stalowe i mosiężne. Myślę więc, że po prostu w toku produkcji zmieniano pewne szczegóły, bo przecież wykrojniki i stemple zużywały się, dostawcy dostarczali elementy znormalizowane o różnych wykończeniach itd. To długi okres produkcji musiał wymuszać zmiany i one powodują rozbieżności w opiniach kolekcjonerów.

Offline kris

• Full Member
    • BARDOS
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 14, 2013, 07:21:20 am »
Witam, nie widze w tym dialogu znamion sporu, chodzi raczej o wymiane pogladów i wiedzy na ten temat, fair play.

Generalnie wszystkie klaksony z rodziny FD 6 D są podobne, mają średnicę zewnętrzną fi 125 mm i czarną obudowę. W reszcie oznaczenia zawiera się kolor (czarny, chrom, aluminium) dekla i długość sworznia, ew. średnica klemy. Pozdrawiam