Autor Wątek: Szkiełkowanie  (Przeczytany 131 razy)

Offline jop11

• Jr. Member
  • **
Szkiełkowanie
« dnia: Maj 19, 2017, 12:31:49 pm »
Witam.
Szkiełkować czy nie szkiełkować? oto jest pytanie. Robię akurat dwa silniki do osiłka i mam dylemat szkiełkować silnik czy raczej starać się w inny sposób go doczyścić. Są zdania, że lepiej zachować oryginalną strukturę i takie tam. Inni twierdzą, że lepiej sodować bo to mniej inwazyjne. W ośle którym teraz jeżdżę mam silnik wyszkiełkowany i łatwo się go myje, więc to duży plus. Co Wy myślicie o tym? Ja głowicę ze względu na czystość w zakamarkach bym na pewno szkiełkował ale z korpusem mam dylemat.
Pozdrawiam Jurek.

Offline steve

• Full Member
Odp: Szkiełkowanie
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 19, 2017, 10:30:36 pm »
Witaj,
Jeżeli Twój silnik/ silniki mają ładną nie poniszczoną naturalną strukturę aluminium to ograniczyłbym się jedynie do porządnego wymycia elementów aluminiowych w dobrej chemii. Jeżeli po takim myciu okazałoby się, że blok ma jakieś przebarwienia lub też odcień tego odlewu jest inny, np. od odlewu obudowy skrzyni biegów, wówczas można elementy aluminiowe potraktować stalową włókniną do polerowania, co daje bardzo fajny, satynowy efekt. Jeżeli Twoje odlewy aluminiowe są wyraźnie porysowane, mają zadrapania, to w grę wchodzi szkiełkowanie. Jednak jeżeli byś się zdecydował na ten zabieg, to zalecałbym szkiełkowanie wszystkich elementów silnika, bo aluminium dość mocno zmienia swój odcień po tej operacji. Nawet głowica, która byłaby jako jedyna wyszkiełkowana, może dość mocno się rzucać w oczy.
Jednak bez względu na wszystko od siebie poleciłbym szkiełkowanie w osłonie wodnej. Nie jest ono tak inwazyjne jak tradycyjne szkiełkowanie, a samo wykończenie powierzchni po tym zabiegu wygląda naturalnie  jest łatwe do utrzymania w czystości. Minusem tej metody jest dość wysoki koszt tej usługi. Znajomy jakiś czas temu zapłacił za wyszkiełkowanie w osłonie wodnej u Jacka Brudnickiego około 300 zł za cały silnik od Junaka. Od siebie dodam, że naprawdę warto, bo efekt jest świetny. Tutaj możesz przeczytać coś więcej na ten temat: http://jbr1974.blogspot.com/2015/11/czyszczenie-aluminium.html