Autor Wątek: BMW R35  (Przeczytany 348 razy)

Offline 125T

• Newbie
  • *
BMW R35
« dnia: Marzec 11, 2017, 09:45:10 am »
Hello everybody!
I have already made another Thema here, about an R4 that I found in my Country (I am from Romania).
Now I found an R35 engine and I want to ask you a few questions:
- It has a serial number (315XXX) only on the cylinder, but it seemes that on the engine housing has not any number.
- Instead, it has a WaA 754 (Wehrmacht) stamp and another stamp, which I think that it stands for "CR" (Romanian Army).
Could an engine like this not to have a serial number on the housing?

Thank you in advance for your answers.
Best regards!
Gabriel

« Ostatnia zmiana: Marzec 22, 2017, 03:11:42 pm wysłana przez 125T »

Offline Andy BMW R35

• Full Member
  • Osioł jaki jest każdy widzi...
Odp: BMW R35
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 11, 2017, 08:15:46 pm »
Hello 125T,

welcome to our forum.
The engine should have the numbers 3xxxxx. I have never seen any  engine without the number.
I have also impression that your engine has some leftovers. Unfortunately, there are strongly damaged and I can`t read them.

Best regards

Offline szymko79

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 12, 2017, 04:04:24 pm »
Ja przepraszać ale być z Polska i pomylić Fora. Znać tylka języka Polska i nic nie rozumieć.

Offline Andy BMW R35

• Full Member
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 12, 2017, 06:16:13 pm »
szymko79, tak się składa, że jesteś nowy na forum i może nie wiesz jeszcze, że nasze forum odwiedzają różne osoby, nie tylko z Polski.
Jest tylko jedno forum BMW R35 i to zobowiązuje nas do trzymania odpowiednich standardów we wzajemnym komunikowaniu się.
Jaki, Twoim zdaniem, mamy wysyłać w świat sygnał i obraz nas samych?
Istotą forum jest pomagać sobie wzajemnie, o ile są na to możliwości. Myślę, że większość Kolegów się ze mną zgodzi.
Ja staram się nie wypowiadać jeśli nic nie mogę wnieść do założonego przez innych wątku, ale to ja.
« Ostatnia zmiana: Marzec 12, 2017, 06:41:03 pm wysłana przez Andy BMW R35 »

Offline 125T

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 12, 2017, 10:59:45 pm »
Hello!
Thank you very much for your answer, Andy!
It is true that there are some "leftovers" there. Now I looked carefully and some numbers could be seen, if you look in the correct light. It is clear that the number starts with a 3XXXXX.

...

I understand that there is a problem raised by szymko79... I do not understand what it is, because Google does not translate very good.
I apologize if I was not allowed to post on this Forum. I did not realized that is only for R35 owners in Poland. And I had to realize this, because some time ago I wanted also to register here and the Forum asked me "Who is the Prime Minister of Poland?". It was a question that only people from Poland could respond. But now the Forum asked me "Which is the Capital of Poland?" and this was a much easier question.
Again, I apologize if I caused problems.
...
And again I want to thank you, because your Forum was the only one who gave me good informations about both R4 and R35 motorcycles that I found in my Country.

Best regards!
Gabriel

« Ostatnia zmiana: Marzec 12, 2017, 11:13:57 pm wysłana przez 125T »

Offline Andy BMW R35

• Full Member
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 12, 2017, 11:53:52 pm »
Hi Gabriel,

there is no problem with you! I do not moderate this forum, I am only the member, but in my opinion you have full rights to be here and to be one of us.
All questions about our prime minister or capital can be to protect the forum against the spam, so do not take this personal :-)
You are very welkome here, on this open and I am sure, friendly forum for all.

Happy to help you any time.

Andy

Offline 125T

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 13, 2017, 07:59:11 am »
Ok, Andy. Thank you!

...And BEST REGARDS!
Gabriel

Offline szymko79

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 13, 2017, 09:28:40 pm »
Andy zapewne masz rację lecz dlaczego jak jadę do Niemiec muszę mówić po niemiecku, jadę do Włoch muszę mówić po włosku itd? Dlaczego ja muszę wchodzić na translatora by tłumaczyć te teksty Pana co pisze po angielsku na polskim forum? Jasne tolerancja. Ja potrafię po rosyjsku więc angielskiego nie muszę znać PRAWDA? Jak piszę na forach zagranicznych to zazwyczaj piszę w ich języku oczywiście korzystając z translatora bo uważam, że tak jest właściwe ....
Osobiście szanuje wszystkich i chwała za to, że pisze się na forum udzielając często ogromną pomoc ale właśnie o to chodzi, że jeśli oczekuje się pomocy to należy włożyć w to maksimum wysiłku i zaangażowania a nie wychodzić z założenia że idzie się na łatwiznę.

Offline Andy BMW R35

• Full Member
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 14, 2017, 05:42:18 pm »
Kolego,

niczego nie musisz. Wystarczy po przeczytaniu posta po prostu go opuścić zamiast w nieuprzejmy sposób komentować.
Nie będę szukał przykładów korespondencji innych forumowiczów, dla których nie było problemem odpowiedzieć na pytanie zadane w innym języku.
Moje zdanie znasz i na tym kończę zanim Administrator wywali naszą dyskusją do kosza, bo to nie dział na takie rozmowy.

Offline 125T

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 15, 2017, 06:50:39 am »
Witam, szymko79!
Przepraszam was, jeśli myśli, że jestem lekceważące. Zdecydowałem się pisać po angielsku, ponieważ nie znajomość języka polskiego i nie mam kontrolę nad tym co przełoży Google. Co by się stało, gdyby napisać godnej słowo, a Google przekłada się przekleństwem? Można powiedzieć, że Google był winny, czy nie będę wszystkim naćpany? Teraz nie jestem pewien, że Google pisać po polsku piszę w języku rumuńskim.
Należy zrozumieć, że to nie jest tak, jak jestem angielskiego obywatela, który przychodzi i mówi do ciebie w swoim ojczystym języku (tzn angielskim) dumy narodowej. Żaden obywatel Niemiec, który mówi do ciebie w języku niemieckim i każdego obywatela rumuńskiego, który mówi do ciebie w rumuńskim. Następnie, tak, mogłem się domyślić szacunku.
Wszystkie fora gdzie dołączył (Niemcy, Austria, Francja), do tej pory nikt nie połączył tego i każdy odpowiedział czule.
I dam wam przykład z moim tematem forum, w Austrii, gdzie zaprezentowaliśmy przywrócenia Puch 125T (Wehrmacht). Forum, strona 5, znajdziesz mój temat "1942 Puch 125T".

http://www.puchklub.at/Home/index.php/ct-menu-item-11

Ponownie przepraszam! Proszę, nie bądź na mnie zła, bo nie chcą pokazać szacunku.

Wszystkiego najlepszego!
Gabriel

...

Hello, szymko79!
I apologize to you, if you thought that I was disrespectful. I chose to write in English because I do not know the Polish language and I have no control over what Google translate. What would happen if I write a decent word, and Google translates an insult/curse? You would say that Google is to blame for that or I'll be the one stoned again? Right now I'm not sure that Google write in Polish exactly what I write in romanian.
You should understand that it is not like I am an english citizen who comes and talks to you in his native language (ie English) because of national pride. Or german citizen who speaks to you in german or even a romanian citizen who speaks to you in romanian. If I did this, then, yes, you could have guessed that I was disrespectful.
On all forums where I joined (Germany, Austria, France) until now, no one had a problem with the language and everybody tried to help me without hesitation.
And I will give you the example of my Thema from a Forum in Austria where I presented the restoration of my Puch 125T (Wehrmacht). On the Forum, at page 5, you will find my Thema "1942 Puch125T".

http://www.puchklub.at/Home/index.php/ct-menu-item-11

Again I apologize! Please do not be mad at me, because I did not want to show disrespect.

Best regards!
Gabriel

« Ostatnia zmiana: Marzec 15, 2017, 07:23:08 pm wysłana przez 125T »

Offline setax

• Full Member
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 15, 2017, 02:47:25 pm »
Witam
W 100 % popieram kolegę Andyego

Offline szymko79

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 15, 2017, 08:45:11 pm »
Welcome 125T. I just wanted to say, it would be much easier for us and better for you if you translated from Romanian language into the Polish language and not in English. With great respect I greet you.

Offline szymko79

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 15, 2017, 08:58:52 pm »
Witaj setax. Może byś tak założył jakiś ranking popieram/nie popieram :).
 A tak poważnie to nie miałem zamiaru kolegi Gabriela zniechęcać do forum czy okazywać "dumy narodowej". Chodziło tylko o to, że jemu to chyba obojętne czy tłumaczy na angielski czy PL. A w PL znacznie było by milej, łatwiej i może więcej ciekawych odpowiedzi by uzyskał. Ale to nie ważne. Zamykamy temat języków, jak coś to admin jest od tego. Pozdrawiam i jeszcze raz pozdrawiam kolegę Gabriela.

Offline 125T

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 06, 2017, 03:14:57 pm »
Hello!
A friend of mine has this SUM 829 carburretor.
I have the SUM 741 carburretor.
Which one is for BMW R35?

Best regards!
Gabriel
..........................

Witaj!
Mój przyjaciel ma ten carburretor SUM 829.
Mam węglowy karabinek SUM 741.
Który z nich jest dla BMW R35?

Z poważaniem!
Gabriel

Offline Andy BMW R35

• Full Member
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 06, 2017, 04:28:08 pm »
Hi 125T,

I had fun with the Polish translation, so you better stay with English:-))...
and go to: http://bmw-r35.com/index.php/topic,16.0.html
The correct carburetor for the BMW R35 is CK3/22-770.
I will ask my forum colleagues about those of your photos.

Regards
Andy