Autor Wątek: Witam Wszystkich  (Przeczytany 220 razy)

Offline pepe348

• Newbie
  • *
Witam Wszystkich
« dnia: Luty 28, 2017, 05:17:41 pm »
Witajcie drodzy Forumowicze. Forum przeglądam już od dłuższego czasu, ale postanowiłem w końcu się zarejestrować.
Osiołka posiadam w formie spadku/pamiątki po pradziadku, który go użytkował w większości w pracach rolnych (aż serce boli, ale cóż- takie czasy były).
Generalnie historia motocykla jest dość zagmatwana... W dowodzie rok produkcji 1967,zmienione numery ramy oraz silnika, umowa oraz tabliczka znamionowa z numerami potwierdzającymi rok 1947. Motocykl prawdopodobnie składany był z dwóch. Wnioskuję to po fakcie, iż niektóre części pochodzą od EMW.
Powoli zabieram się za odnowienie Osiołka, łącznie z rozebraniem silnika.
Taka prośba w Waszą stronę... Co byście zrobili na moim miejscu? Robić na 100% oryginał? Czy zachować poszczególne elementy od EMW? Takie jak np. Siedzenie, inna kierownica.

Offline steve

• Full Member
Odp: Witam Wszystkich
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 28, 2017, 06:08:06 pm »
Witaj Kolego ;)
Twój motocykl jest niestety dość mocno "pokundlony". Operację renowacji rozpocząłbym od zweryfikowania z jakego roku pochodzi Twoja rama. Mam nieodparte wrażenie, ze rama to rok 1951 lub początek 1952. Wnoszę to po sposobie zamocowania sygnału. Jeżeli w górnej belce pod siedzeniem będzie specjalne przetłoczenie pod mocowanie sygnału to będzie to rama nowszego typu. Renowacja motocykla stanowiącego taką zbieraninę części według mnie mija się z celem. Oczywiście ten motocykl jak najbardziej zasługuje na remont, ale najlepiej według fabrycznej specyfikacji, a to będzie trudno ustalić bez oryginalnych numerów.
Części od EMW:
-tylny błotnik
-silnik (blok+głowica)
-stopki centralne
-siedzenie kierowcy
-przednie zawieszenie + kierownica (pod warunkiem, że motocykl jest z 1947 roku)
-lampa przednia (widziałem taką zamontowaną fabrycznie w osiołkach z końcówki produkcji)
Przedni błotnik jest od Awo Sport.
« Ostatnia zmiana: Luty 28, 2017, 06:15:04 pm wysłana przez steve »

Offline Sebastian35

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 28, 2017, 07:05:27 pm »
Witaj Kolego
Troche roboty bedziesz tu mial Ale Jakos dasz  rade
Pozdrawiam

Offline pepe348

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 28, 2017, 07:14:09 pm »
Mam nieodparte wrażenie, ze rama to rok 1951 lub początek 1952

umowa oraz tabliczka znamionowa z numerami potwierdzającymi rok 1947.

Dodatkowo dzięki informacjom z forum sprawdziłem główkę ramy. Jest ze wzdłużnym spawem, co potwierdza produkcję przed rokiem 1950.

Nie bijcie za to pytanie:
Co uważacie na temat odnowienia motocykla na podzespołach takich, jakie mam? Przedni błotnik wymienię, wydech również .
Przypuszczam, że miłośnicy zabytków nie będą patrzeć z zachwytem na taki twór?

Offline Drągal

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 28, 2017, 07:56:52 pm »
Witaj

Tak naprawdę ten motocykl przedstawia historię czasów z jakich pochodzi, czyli brak oryginalnych części i zastępowanie ich
czymkolwiek co tylko pasowało. JA zostawił bym go w takim stanie jaki jest ! - tym bardziej, że przedstawia on historię życia
Twojego pradziadka !!! A to w tym motocyklu przypuszczam, że jest dla ciebie najcenniejsze. Według mnie malowanie i chromowanie z tym składem części jaki posiadasz mija się z celem ( bo będzie wyglądał jak kundel ), a dokompletowanie go do oryginału zatraci jego historię. JA bym go tylko pięknie wyczyścił i uruchomił, by się nim cieszyć. Znawcom tematu wytłumaczył bym dlaczego go takiego zachowałem, a 99% społeczeństwa i tak nie będzie wiedzieć, że części nie są zgodne z rocznikiem.
Masz twardy orzech do zgryzienia...

Offline pw1000

• Sr. Member
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 28, 2017, 09:10:03 pm »
 :) Witaj Pepe  :)
Ładna mieszanka motocyklowa :-\ ale do ogarnięcia, będąc na twoim miejscu wymienił bym tylko tłumik i  uszczelniacze w przekładni i silniku i jeździł, pięknym staruszkiem z historią :) :) :)

Offline Jerzy

• Sr. Member
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 28, 2017, 09:43:27 pm »
Też uważam, że warto go zostawić bez remontu blach skupiając się tylko na kwestiach mechanicznych. Ten egzemplarz ma wartość sentymentalną. Materialnie to zbitka części kosztowna w skompletowaniu co dodatkowo zniszczy świadectwo czasów gdy był eksploatowany.

Offline steve

• Full Member
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 28, 2017, 10:55:42 pm »
Co do tabliczki to miałem na myśli to, że niekoniecznie musiała należeć oryginalnie do tej ramy, ale to nie czas i miejsce na takie dywagacje :)
[/quote]
Dodatkowo dzięki informacjom z forum sprawdziłem główkę ramy. Jest ze wzdłużnym spawem, co potwierdza produkcję przed rokiem 1950.
[/quote]
Wzdłużnym spawem charakteryzują się najprawdopodobniej wszystkie ramy powojenne. Wiadomo, estetyka wykonania tego spawu zmieniała się zależnie od okresu produkcji danej ramy.

Wracając do tematu przewodniego - tak jak koledzy wyżej, również nie remontowałbym tego motocykla od strony wizualnej, ponieważ wygląda jak prawdziwy "stary motor". Dodatkowo, z rodzinną historią.
Według mnie priorytetem powinno być zrobienie strony mechanicznej tego motocykla, przy zachowaniu jego obecnego wyglądu. Na Twoim miejscu zmieniłbym jedynie tłumik na oryginalny, najlepiej w oryginalnym, podniszczonym chromie.

Offline ludwik77

• Full Member
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 01, 2017, 07:22:12 am »

Witam .Wymień tłumik i ciesz sie fajnym osiołkiem z bogata historią.

Offline pw1000

• Sr. Member
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 01, 2017, 11:35:16 am »
 :) Pepe, chyba nie masz wyjścia  ;D ;D, kilka opinii i wszyscy są za "jedynie słusznym" rozwiązaniem  :) :) ;)

Offline Andy BMW R35

• Full Member
  • Osioł jaki jest każdy widzi...
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 01, 2017, 12:46:30 pm »
Pepe, chcesz się dowiedzieć wszystkiego co trzeba to wpadnij na zlot w lipcu.

Offline pepe348

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 01, 2017, 01:55:03 pm »
Silnik jest na chodzie, odpala bez żadnych problemów, trzyma wolne obroty. Także śmiga aż miło. Ze strony blacharki już jest trochę gorzej. Na poglądowych zdjęciach tego aż tak bardzo nie widać, ale niestety rdza powoli dobiera się do większości elementów. Łącznie z wewnętrzną częścią ramy...
Nie chce, aby korozja postępowała dalej, dlatego chyba podejmę się jednak piaskowania, malowania. Motocykla nie zamierzam sprzedać, także w miarę czasu i środków będę starać się kompletować całe oryginalne wyposażenie zgodne z rocznikiem.