Autor Wątek: Szlif cylindra R4.  (Przeczytany 458 razy)

Offline steve

• Full Member
Szlif cylindra R4.
« dnia: Luty 05, 2017, 04:33:13 pm »
Witajcie,
Niebawem będę zabierał się za remont silnika do R4. Mam jednak pewien problem z cylindrem. Mianowicie chodzi o to, że ma on aktualnie średnicę wewnętrzną ~79,5 mm, natomiast Almot dorabia tłoki na ostatni, 6 szlif w rozmiarze 79,50 mm. Moje pytanie brzmi następująco - czy ktoś z Was robił szlif na nadwymiar powyżej 6 szlifu? Czy dorabiał ktoś tłok na taki nadwymiar? Gładź mojego cylindra jest bez wżerów, rys i bez progu, aczkolwiek samo honowanie pewnie nie wystarczy. Dodam, że wizualnie tuleja ma jeszcze mięsa na następny szlif.
Drugim rozwiązaniem jak wiadomo jest tulejowanie cylindra - robił ktoś taki zabieg w konkretnie takim cylindrze? Chcę dodatkowo nadmienić, że nie byłem jeszcze z tym cylindrem u szlifierza, ponieważ najpierw chcę zasięgnąć Waszych opinii.
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Luty 05, 2017, 04:35:00 pm wysłana przez steve »

Offline pw1000

• Sr. Member
Odp: Szlif cylindra R4.
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 05, 2017, 05:49:50 pm »
Moim zdaniem, to pierwszy ruch w tej kwestii,  to  jest zdobycie-kupienie tłoka o odpowiedniej masie do R4, bo tu jest ten sam problem co w osiołku, czyli tłok o cienkich ściankach, sworzeń też cienkie ścianki, co daje małą w porównaniu z innymi tłokami masę kompletnego tłoka.  A masa zestawu tłokowego przekłada się na pracę silnika (szczególnie na wyższych obrotach), Z tego co się orientuję to dorabiane tłoki (zestawy) odbiegają wagowo od oryginalnych zestawów >:(
Waga zestawu tłok+pierścienie+sworzeń dla R-35 to 331 gramów z zabezpieczeniami wychodzi około 335  gram, do BMW R 4 nie znam wagi, ale ten tłok też jest lekki i poza średnicą parametry podobne do osiołkowego. :)

Offline setax

• Full Member
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 07, 2017, 07:08:51 pm »
nie masz co się czaić i" warzyć" tłoka ja zrobiłem około 30 sztuk r4 na tłokach od malucha 650 nominalnych lub szlifach 1,2,3 i czwóreczki pracowały wyśmienicie . musisz tylko w korbowód przerobić na sworzeń 20 mm a to nie jest żaden problem

Offline setax

• Full Member
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 07, 2017, 07:16:24 pm »
nie dopisałem oczywiście cylinder trzeba tulejować

Offline steve

• Full Member
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 07, 2017, 08:10:02 pm »
Dziękuję za odpowiedzi :)
Pw1000 - zdaję sobie sprawę, że waga tłoka jest niezwykle istotna w tym motocyklu, aczkolwiek co do wyważenia układu korbowego w R4 to chyba największą rolę odgrywa wał z odpowiednimi przeciwwagami. Podobno na osiołkowym wale R4 nie trzyma obrotów a w średnim zakresie prędkości obrotowych też jest nieciekawie. To są tylko zasłyszane opinie.

Setax- jakie dokładnie stosujesz tuleje, w sensie czy od jakiegoś konkretnego samochodu/silnika? Jaką długość całkowitą mają tuleje które stosujesz? Pytam bo szukałem wczoraj tulei cylindrowych od silników samochodowych i nic nie podchodziło pod wymiar ~ 78mm ze względu na zbyt małą długość tulei (np. Diesel 1.6 Renault ma idealnie fi=78 mm a długość tulei to chyba 149 mm, natomiast w R4 tuleja ma o ile dobrze pamiętam 163 mm) Nie ukrywam, że Twoje rozwiązanie nieco mnie zaskoczyło - oczywiście pozytywnie ;)

Offline setax

• Full Member
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 07, 2017, 08:45:26 pm »
nie rozumiem po co chcesz dobierać gotowe tuleję ja wysyłam cylinder z tłokiem do firmy która wykonuje mi usługę płacę 340-400 pln w zależności ile sztuk dostaną i po kłopocie

Offline steve

• Full Member
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 07, 2017, 09:02:45 pm »
Dziękuję za wyjaśnienie. Po prostu myślałem, że tuleję musisz załatwić we własnym zakresie. Czy mógłbyś podać namiary na tą firmę? Może być na PW.