Autor Wątek: Uszczelnienie wału od strony łańcuszka rozrządu  (Przeczytany 673 razy)

Offline wawafreda

• Hero Member
Uszczelnienie wału od strony łańcuszka rozrządu
« dnia: Listopad 22, 2016, 09:18:32 pm »
Witajcie. Jestem na etapie rozbiórki przedwojennego silnika i od razu kwalifikuję poszczególne elementy do regeneracji ew. usprawnień. Dziś jestem przy przedniej części od strony rozrządu. Nie bez problemu udało mi się zdemontować dekiel osłaniający i od razu zastanawiam się jak rozkminić uszczelnienie wału, a raczej wałka wkręcanego w wał korbowy. Oryginalnie jest tam uszczelnienie filcowe i wypadałoby zastąpić je jakimś simmerringiem, ale jest jeszcze jeden problem - wkręcany wałek jest starego typu z koronką do zabezpieczenia. Niestety powierzchnia po której miałby hasać uszczelniacz, ma poważne wżery i dupa. Zauważyłem, że Jarek robi takie wałki, ale nowego typu bez koronki z sześciokątem na klucz. Czy ktoś dorabia starego typu, czy trzeba znaleźć tokarza, któremu będzie się chciało? Tak czy inaczej, podpowiedzcie jak rozwiązać uszczelnienie.
Fred - przyjaciel zwierząt, z ludźmi bywa różnie he he

Offline kolekcjoner BMW

• Sr. Member
Odp: Uszczelnienie wału od strony łańcuszka rozrządu
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 22, 2016, 09:22:27 pm »
Fred daj ten wałek do tokarza i dobierz uszczelniacz do wymiaru i będzie OK

Offline wawafreda

• Hero Member
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 22, 2016, 11:09:42 pm »
Czy sugerujesz by tokarz zebrał z wałka na tyle by wykasować wżery? A co z deklem? Trzeba by go roztoczyć na konkretny wymiar uszczelniacza. Swoją drogą to będę miał też zamówienie u Ciebie. Jutro napiszę na priv.

Offline kolekcjoner BMW

• Sr. Member
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 23, 2016, 09:14:00 am »
w deklu jest wymiar do którego pasują uszczelniacze typowe.

Offline wawafreda

• Hero Member
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 23, 2016, 10:15:04 am »
Tyle, że ten otwór jest mocno zmęczony po tym jak siedział w nim filc. Raczej wymiaru nie da się zachować i będzie trzeba roztoczyć. Druga sprawa - pytałem czy wałek liznąć w miejscu gdzie będzie chodzić uszczelniacz? Ma wżery.

Offline Jerzy

• Sr. Member
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 23, 2016, 12:27:03 pm »
Wałek trzeba na pewno poprawić bo taki nie da się uszczelnić. Otworu bym nie ruszał, ale to można ocenić po wyczyszczeniu. Można spróbować dobrać do osiągniętego wymiaru poprawionego wałka simer o mniejszej średnicy zewnętrznej i ew. zastosować tulejkę pośrednią. Inna opcja to kleje do wklejenia simera gdy okażd się, że otwór jest za duży  Bez pomiarów to jednak tylko gdybanie.

Offline wawafreda

• Hero Member
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 24, 2016, 09:48:29 pm »
Wpierw konsultacje, teraz robota. Wyszło, że wałka nie da się zebrać na tyle by wydał pod typowy uszczelniacz. Głównie dlatego, że odbyłoby się to kosztem stożka na który siedzi koło pasowe napędu prądnicy. Zatem podjąłem decyzję o napawaniu i obróbce. Jeśli chodzi o otwór w pokrywie aluminiowej, to trzeba będzie go roztoczyć tak by nie ruszyć czterech otworów pod dekielek stalowy. Od strony silnika jest tam podtoczenie, które będzie bazą do osiowania otworu. Zrobię tak jak Jerzy podpowiedział. Otwór jaki wyjdzie, taki wyjdzie, bo w praniu okaże się ile mięsa jest do wybrania, a później dorobi się tuleję pod typowy uszczelniacz. Dziś wreszcie udało mi się odkręcić śrubę od koła zamachowego, a jutro dorobię ściągacz by je ruszyć. Zobaczymy, bo wał stoi na sztywno razem z tłokiem w cylindrze.  >:( :( Za jakie grzechy?  :-X :'(

Offline kolekcjoner BMW

• Sr. Member
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 24, 2016, 10:35:17 pm »
Fred Każdy za swoje, niestety.

Offline jop11

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 24, 2016, 11:20:10 pm »
Ściągacz? Czy masz uszkodzone gwinty w otworach służących do ściągania koła, bo normalnie wkręca się dwie śruby dziesiątki z drobnym gwintem i schodzi.

Offline wawafreda

• Hero Member
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 24, 2016, 11:32:40 pm »
Ooooo, dzięki!  ;D Nie wiedziałem, że jest taka możliwość. Chciałem zrobić ściągacz wkręcając tam śruby mocując do nich poprzeczkę i po środku trzecia śruba zapierająca się o czop wału.

Offline jop11

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 24, 2016, 11:49:59 pm »
Wkręcasz śruby do oporu a jak od razu nie odskoczy to jak w ściągaczu możesz puknąć młotkiem (uwaga na gwint wału)

Offline wawafreda

• Hero Member
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 25, 2016, 01:07:15 am »
Dzięki. Na to odskoczenie to bym bardzo nie liczył, bo w tym silniku nic nie przychodzi łatwo  ;) Ale będę grzał palnikiem, pukał, krecił i może się uda. Ważne, że znam metodę  :)

Offline Jerzy

• Sr. Member
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 25, 2016, 05:44:11 am »
Zamiast napawać powierzchnię (zapewne elektrodą lub migomatem) osobiście nałożył bym ciasną tulejkę i ją przetoczył na wymagany wymiar. W ten sposób da się zrobić nawet bardzo cienkie tulejki, które wygładza się albo szlifując, albo za pomocą papieru sciernego. Napawanie najpewniej zniszczy obróbkę cieplną detalu, tulejka na pewno nie, nawet jeśli nałoży się ją na gorąco.

Offline kolekcjoner BMW

• Sr. Member
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 25, 2016, 11:02:56 am »
zgadzam się z Jerzym

Offline wawafreda

• Hero Member
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 26, 2016, 06:21:44 pm »
Wziąłem pod uwagę Wasze sugestie i zostanie zrobiona tulejka. Chociaż prawdę mówiąc, materiał z którego zrobiony jest wałek, przypomina twardością plastelinę  ;) Zatem nie wiem czy napawanie znacząco by wpłynęło na jego "właściwości"  :)